Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Korzet: Stárnoucí císařovna Sisi a její zdvižený prostředníček historické přesnosti

Vicky Krieps jako Sisi ve filmu Korzet. Foto: Aerofilms
Vicky Krieps jako Sisi ve filmu Korzet. Foto: Aerofilms

Životopisné historické drama Korzet od režisérky Marie Kreutzer nabízí alternativní pohled na život ženy uvězněné v dobových a společenských konvencích a na její rozhodnutí konečně uvolnit symbolický korzet a začít volně dýchat. Takový popis by mohl pasovat téměř na každou ženu nejen v 19. století, v tomto případě je ale řeč o Alžbětě Bavorské, manželce Františka Josefa I. a mýtu známém pod přezdívkou císařovna Sisi, kterou ve filmu ztvárnila herečka Vicky Krieps.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Císařovna. Matka. Rebelka. Takový je podtitul nového snímku. Císařovna? Ano. Ale už dávno jí pozlátko nepřináší potěšení. Pokud může společenskou akci opustit pomocí předstíraného omdlení, neváhá. Matka? Ano. Své děti miluje nade vše, ačkoli ony se za ni a její chování stydí. Rebelka? Ano. Co jí taky zbývá, když je jí čtyřicet (což jí nikdo neopomene připomenut) a má pocit, že je uvězněná.

Korzet zapadá do dlouhodobě úspěšného trendu životopisných filmů a seriálů, které si s historickou přesností hlavu nelámou, a především ženské hrdinky a panovnice nechávají projevovat se tak

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější