Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co dá prezident generaci Z. Pět mladých hovoří o svých obavách a očekáváních

Ilustrace: Petr Polák
Ilustrace: Petr Polák

Jsou ve stejném věku, volili ale různě. Od prezidenta republiky očekávají, že bude otvírat témata, jež minulá hlava státu přehlížela. Mají obavy o budoucnost: jak budou bydlet, zda se vyrovnají platy mužů a žen či jestli se navrátí prestiž manuálních profesí. Deník N hovořil s pěti mladými lidmi z různých regionů a zázemí o tom, co očekávají od hlavy státu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Živě si pamatují jen Miloše Zemana, Václava Klause často jen matně. Je jim mezi devatenácti a dvaceti pěti lety. Většina z nich hlasovala v prezidentských volbách podruhé, pro některé to byla první volba hlavy státu. Pět mladých lidí, s nimiž Deník N hovořil, pochází z různých regionů a životních podmínek. Redakce se jich ptala na to, co je trápí a co by s tím podle nich mohl prezident dělat.

Ačkoli Petra Pavla, od jehož inaugurace uplyne v pondělí 75 dnů, nevolili všichni z oslovených mladých lidí, každý z nich od něj něco očekává.

Kateřinu výsledek prezidentských voleb nepřekvapil. Volila Andreje Babiše a o své preferenci se lidem moc nesvěřovala. „Všude převládá názor, že voliči Babiše jsou z vesnice, méně vzdělaní a jsou to důchodci. A úplně nevím, jestli jsem s takovým předsudkem chtěla bojovat, takže jsem to s nikým moc neřešila,“ přiznává Kateřina, která žije v Brně a studuje práva.

Přeje si, aby hlava státu otevírala právě téma předsudků. „Záleží mi na sňatcích homosexuálů, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější