Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Koho chce podpořit 2,4 milionu Babišových voličů? Hnutí ANO by je nezískalo, ukazují data

Andrej Babiš na tiskové konferenci po sečtení výsledků druhého kola prezidentských voleb. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N
Andrej Babiš na tiskové konferenci po sečtení výsledků druhého kola prezidentských voleb. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Andrej Babiš získal v druhém kole prezidentských voleb 2,4 milionu hlasů. A ačkoli se o to expremiér snaží, nelze výsledek interpretovat jako budoucí zisk hnutí ANO. Data agentury Ipsos, která má Deník N k dispozici, totiž ukazují, komu by nyní ve sněmovních volbách dali hlas ti, kteří ve druhém kole voleb podpořili Babiše v jeho prezidentských ambicích.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když Andrej Babiš o víkendu vystoupil, aby okomentoval drtivou porážku od Petra Pavla, rozhodně nepůsobil dojmem politika, který by za vítězem zaostal o téměř milion hlasů. Ještě během sčítání začal mluvit o tom, že zisk 2,4 milionu hlasů je pro něj i celé hnutí ANO naopak velmi motivující.

„Je to výborný výsledek. Je to víc hlasů, než dostala pětikoalice ve sněmovních volbách v roce 2021, a téměř o milion víc, než tehdy dostalo hnutí ANO,“ řekl Babiš v rozhovoru pro server iDnes.cz. „Chtěl bych proto vyzvat své voliče, aby nám zůstali věrní a dali hnutí ANO stejný počet hlasů ve sněmovních volbách i v roce 2025,“ doplnil.

Z pohledu předsedy hnutí ANO jde o pochopitelnou argumentaci. Jen těžko bude veřejně říkat, že s Pavlem prohrál o propastný milion hlasů, nebo že větší podporu v druhém kole prezidentských voleb získal před pěti lety –⁠ a to při nižší účasti –⁠ i Jiří Drahoš.

Jediný skutečný oponent

Babišův sněmovní náhled na výsledky je pochopitelný, navíc tak svým způsobem již startuje kampaň do voleb do dolní komory, kam budou občané vybírat své zástupce za dva a půl roku.

Rozjíždí se tak hra, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější