Deník N

Jsme náchylní k exhibicionismu více, než si myslíme? Naznačuje to první galerie nahých lidí

Výstava nahých těl Voayer. Foto: Adam Hecl, Deník N
Výstava nahých těl Voayer. Foto: Adam Hecl, Deník N

Praha má další turistickou atrakci. V pátek 5. dubna byla na Václavském náměstí otevřena galerie nahých lidí Voayer. Ano, čtete dobře, i když to slovo je záměrně psáno chybně. Hipsterský návrat od internetové erotiky k fyzické nahotě ve světové premiéře. VAROVÁNÍ: Tento příspěvek obsahuje vyobrazení nahoty. Pokud je vám méně než 18 let, nepokračujte ve čtení.

„Pokud je exhibicionismus sexuální porucha, pak jsme jí nakažení všichni,“ říká na otevření galerie Voayer její zakladatel, slovenský podnikatel Mário Petreje.

Zní to jako bonmot, ale ten výrok je ve skutečnosti naprosto přesný. Voayer není jen další umělecká galerie. Jejím mottem je slogan „Lidé jsou umění“. Jinde by to znělo jako fráze, ale Mário to myslí doslova. Ve čtvrtém patře pražského Domu módy na Václavském náměstí můžete každý den kromě pondělí najít v galerii živé exponáty – sedm nahých lidí; pět žen a dva muže.

Nic nedělají, jen sedí, polehávají nebo se smyslně nakrucují, záleží na tom, jak to sami cítí. Mají zakázáno mluvit. Na většinu z nich si můžete po nasazení gumové rukavice sáhnout, ovšem jen lehce a bez strkání čehokoliv kamkoliv.

Dívkám nevadí ani pohledy ani fotoaparáty. Foto: Adam Hecl, Deník N

Mário tvrdí, že je to jediná stálá galerie tohoto druhu na světě – a internetový vyhledávač mu dává za pravdu. Na toto svérázné prvenství je hrdý. Mário se netají tím, že mu jde především o byznys. Proč tento vyučený zahradník nezaložil galerii na svém rodném Slovensku? „Protože tam je příliš malý trh. V plánu mám naopak

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rodina a vztahy

V tomto okamžiku nejčtenější