Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

To, co přijde vzápětí, je ve tvých rukou. Bill Gates doporučuje román oslavující hodnoty, které stály u zrodu Ameriky

Vůz hrdinů knihy Lincolnova dálnice. Foto: Stránky Amora Towlese
Vůz hrdinů knihy Lincolnova dálnice. Foto: Stránky Amora Towlese

Román Amora Towlese Lincolnova dálnice, který se dostal i do výběru doporučených titulů Billa Gatese, vypráví o dobrodružné cestě čtyř mladíků po první americké transkontinentální dálnici a oslavuje hodnoty, které stály u zrodu Ameriky. Podstata putování je totiž pořád stejná, ať už jde o první osadníky, nebo o čtyři kluky z polepšovny – svoboda, nezávislost a to, že všichni lidé jsou si rovni.

Osmnáctiletý Emmett se v roce 1954 vrací domů do Nebrasky z nápravného zařízení pro chlapce, kde si odkroutil trest za neúmyslné zabití. Rodiče už nemá a rodinná farma propadla bance; jediné, co mu zbylo, je mladší bratr a starý vůz studebaker.

A tak spolu s bratrem sednou do auta a vydají se na cestu po slavné Lincolnově dálnici, která křižuje Ameriku z jednoho konce na druhý.

Jejich cílem je Kalifornie, kde chtějí začít znovu, jenže plány jim zkomplikují dva černí pasažéři – Vévoda a Woolly, kteří z polepšovny uprchli a mají o budoucnosti docela jinou představu.

Třetí román Amora Towlese s názvem Lincolnova dálnice, který se dostal i do výběru doporučených titulů Billa Gatese, vychází v nakladatelství Vyšehrad v překladu Martiny Šímové.

Amor Towles (2018). Foto: Librairie mollat – Youtube, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72517219

Stejně jako Towlesovy předchozí knihy Pravidla zdvořilosti a bestsellerový Gentleman v Moskvě se vyznačuje silnou atmosférou – tentokrát Ameriky padesátých let –, neotřelým způsobem vyprávění a plnokrevnými postavami.

Místy připomíná

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější