Deník N

Krvácející Libye hraje vabank v rukách muže, který láme páteř svých nepřátel

Od Kaddáfího přes CIA až po dobyvatele Libye: Chalífa Haftar. Kapesníčky na stole, ale prohráno nemá; naopak. Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters
Od Kaddáfího přes CIA až po dobyvatele Libye: Chalífa Haftar. Kapesníčky na stole, ale prohráno nemá; naopak. Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters

Desítky mrtvých, stovky zraněných, tisíce na útěku. To všechno kvůli jednomu městu, chtělo by se říct. Ale nebyla by to pravda. V bitvě o Tripolis se totiž hraje o mnohem vyšší sázky. Libye hraje vabank – a ostatní vyložili na stůl svoje peníze i obavy. Z jejího krvácení teď nemůžou spustit oči.

Abyste se z Tripoliského mezinárodního letiště dostali do libyjského hlavního města, musíte urazit bezmála třicet kilometrů po silnici směrem na sever. Není to dlouhá cesta, za normálních okolností by vám stačila chvíle na sedadle auta.

Jenže doba normálních okolností už je dávno pryč. Tripoliské letiště to na vlastní kůži poznalo v létě 2014, kdy ho zdevastovala velká bitva v čerstvě propuklé druhé občanské válce. Letiště sotva přežilo. Zato válce se dařilo náramně, jen kvetla! Letos oslaví už páté narozeniny a poslední dny ukazují, že se jim žene vstříc v opravdu velkém stylu.

A tripoliské letiště se ke své smůle znovu stalo nedobrovolným svědkem jejího úspěchu. Poničeného, od začátku letošního roku opět uzavřeného areálu se před několika dny zmocnila Libyjská národní armáda Chalífy Haftara, udělala si z něj základnu a pokusila se odtud dobýt Tripolis.

Ovládnout město ale není taková selanka jako vyrazit si do něj autem. A platí to i v případě, že jste momentálně nejsilnějším vojevůdcem v zemi.

Vládci Libye: moc, majetek, milice

„Naší armádě nasazené na pomezí Tripolisu: pokračujeme v našem namáhavém pochodu, odpovídáme na výzvu našich lidí v hlavním městě, jak jsme jim slíbili,“ hřímal hlas polního maršála Haftara z nahrávky, kterou mediální divize Libyjské národní armády minulý čtvrtek zveřejnila na Facebooku. Začala „operace Tripolis“, ofenziva podpořená kampaní za „očištění“ Libye od „teroristů“.

Ve stejný den, 4. dubna, se v terči této ofenzivy postavil před novináře generální tajemník OSN António Guterres. Národní konference mezi znepřátelenými stranami zprostředkovaná OSN a naplánovaná na 14. – 16. dubna v západolibyjském Gadameši měla začít přesně za deset dní.

Cíl? Vyvést Libyi když ne z války, pak aspoň ze zoufalého politického patu, v němž uvízla po svržení Kaddáfího režimu. Polopaticky řečeno, brutální diktatura Muammara Kaddáfího se změnila v násobně krvavější

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Afrika

V tomto okamžiku nejčtenější