Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V Británii rezonuje McEwanův nový román Lekce. Co jednoho boomera naučil lockdown?

Ian McEwan. Foto: Annalena McAfee
Ian McEwan. Foto: Annalena McAfee

Koloval prý v londýnských literárních kruzích vtip a sázka, zda během nekonečných covidových karantén spatří světlo světa dříve očkovací látka proti koronaviru, či „pandemický“ příběh Iana McEwana. Vakcína zvítězila, ale McEwanův nový román už je na světě též.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Autorův nejnovější příběh Lekce, fascikl o skoro pěti stech stranách vydaný v září 2022 v nakladatelství Jonathan Cape, v sobě nese cosi z bezútěšnosti lockdownu: neurčité obrysy vlekoucích se dní, přelévajících se bez ostrých hranic jeden do druhého.

Přesto či právě proto byl už sedmnáctý román jednoho z nejčtenějších anglických autorů současnosti literární událostí. Hned v několika nedávno zveřejněných žebříčcích se umístil mezi nejlepšími britskými knižními tituly roku 2022. Financial Times zařadily román v kategorii beletrie mezi čtrnáct nejlepších knih roku 2022.

K českým čtenářům se dostane péčí nakladatelství Odeon v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější