Po válce nebude stačit Ukrajinu jen rekonstruovat. Její budoucnost je ve změně

Komentář Michala Lebdušky: Válka na Ukrajině, jakkoliv dlouhá a tragická, dříve či později skončí a spolu s tím bude další výzvou do budoucna poválečná obnova země, která by měla zajímat i Česko. Je to obrovská příležitost, jak celou zemi proměnit a odstranit řadu chronických problémů, se kterými se potýká. I sami Ukrajinci proto zdůrazňují, že nemá jít o rekonstrukci, ale komplexní modernizaci Ukrajiny, která má zemi umožnit vstup do Evropské unie.
Vývoj po roce 2014 dokonale ilustruje, že Ukrajina může být v mnohém úspěšná, a zároveň odhaluje nedostatky, na kterých je nutné dále pracovat. Zkušenost z minulosti ukazuje, že politici nejsou zdaleka vždy ochotní potřebné změny podpořit, nebo je dokonce zpětně ruší a teprve pod vnějším tlakem se je daří systematicky prosazovat. Typickým příkladem byla různá protikorupční opatření, jejichž schvalování se protahovalo a dodnes není celý systém plně funkční.
Klíčové reformy, které Ukrajinu před ruskou invazí zásadním způsobem posílily, proto umožnil po vítězství Majdanu především tlak místních aktivistů a mezinárodních organizací v čele s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Proto by Ukrajina, pokud bude plnit veškeré podmínky, měla dostat