Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vnitro chystá nové formuláře pro matriky, které počítají i se dvěma otci či matkami

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministerstvo vnitra připravilo vyhlášku, která umožní stejnopohlavním párům, aby byly řádně zapsány v rodných listech svých dětí. Proti předchozímu návrhu se však postavil Hrad, Česká biskupská konference či někdejší zmocněnkyně pro lidská práva.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Novela vyhlášky má rozšířit nabídku formulářů na matrikách i pro stejnopohlavní páry. Nyní jsou v rodném listu dítěte uvedeny pouze kolonky „otec“ a „matka“. V případě přijetí novely by přibyl ještě formulář s kolonkami „rodič“.

Ministerstvo se snaží změnu provést v reakci na rozsudek Krajského soudu v Brně z dubna 2021. Ten konstatoval, že nebylo přípustné, když matrika v případě mužského páru v rodném listu jejich dítěte kolonky „otec“ a „matka“ přeškrtla a oba otce

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

LGBTQ

Rodina a vztahy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější