Babiš a diplomat? Nic není vzdálenější pravdě. Nechápe to, je totální chaot, říká bývalý velvyslanec Kolář

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) útočí na svého soupeře Petra Pavla mimo jiné přes diplomata Petra Koláře, bývalého velvyslance v USA a Rusku. Ten radí Pavlovi v otázkách diplomacie. Babiš o Kolářovi tvrdí, že se mu „vnucoval“ se svými radami a že prosazuje zájmy cizích států. „To, že jsem prosazoval zájmy Spojených států amerických, aby on Američany neignoroval a scházel se s nimi, jsem dělal v zájmu České republiky. Spojené státy jsou pro nás nejdůležitější spojenec v Alianci,“ říká Kolář a popisuje, jak za ním Babiš chodil pro rady. Vysvětluje i své spojení se zbrojařským průmyslem.
Na co se v rozhovoru také ptáme:
- Zda se vnucoval Babišovi se svými radami, jak tvrdí expremiér.
- Jak pomáhal dostat Babiše do Bílého domu.
- Co nyní dělá a pro koho.
- Jak je spojený se zbrojaři.
Pan Babiš tvrdí, že jste se mu opakovaně vnucoval a potřebujete mít vliv. Také řekl: „On se nám snažil radit, ale my jsme nikdy jeho rady nepotřebovali.“ Vnucoval jste se panu Babišovi?
Reagovat na tvrzení pana Babiše je jako brodit se stokou výkalů a doufat, že se neumažete. Že na to nyní budu reagovat, je sebeobětování. Většinou to byl právě pan Babiš, kdo na mě reagoval. A já to bral tak, že mě nějak registruje a že naše komunikace je sice nezávazná, přesto jsem považoval za užitečné ji s ním udržovat.
Od kdy jste spolu byli v kontaktu?
Probírali jsme různé věci už v době, kdy byl ministr financí a později, když se stal premiérem.
Chtěl on tedy od vás někdy poradit? Protože on nyní tvrdí, že jste mu radil sám a bez vyzvání…
Ano, chtěl. Vynechám všechny ty drobné schůzky, které se odehrály u něj na ministerstvu financí, kam jsem třeba přivedl delegaci z think tanku Atlantic Council (Atlantické rady), což tehdy pomáhal organizovat pan Jan Macháček – předseda správní rady Institutu pro politiku a společnost (jde o think thank Babišova hnutí ANO, pozn. red.). Atlantic Council tehdy přemýšlel, že by v Praze otevřel pobočku, a měli jednání s Babišem. Tohle setkání bylo domlouvané společně, protože se zdálo, že Babiš zvažuje, že to podpoří. Takových schůzek s Babišem byla spousta.
Řekl jste si o někdy o nějakou schůzku sám?
O jednu jsem si skutečně řekl já. Bylo to kvůli návštěvě předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana v Česku. Babiš měl pocit, že se s ním nemá setkávat, a tvrdil, že je tady na soukromé pozvání pana velvyslance USA Stephena Kinga a že je zde na dovolené. Požádal jsem o schůzku, kde jsem panu Babišovi vysvětlil, že ten člověk tady bude dva dny pracovat a dva dny bude mít soukromý program. Řekl jsem Babišovi (tehdy byl premiérem), že pokud se s ním nesetká, udělá fatální chybu, protože jsme tady měli po dlouhé době takto vysoce postaveného muže USA. Kdyby se s ním nesešel, byla by to chyba pro česko-americké vztahy. Vedli jsme hodinovou debatu a vyčetl mi, že jsem antikomunista, který to komplikuje, protože jemu takové setkání budou vyčítat komunisti.
Já jsem řekl, že to určitě budou. Že mu to později vyčte i Okamura, což se pak stalo, ale že to stojí za to. Nakonec jsme to domluvili a sešli se.
Jak to bylo s jeho cestou do Bílého domu? Babiš se také zmínil v tom smyslu, že vás nepotřeboval. Sehrál jste v jeho přijetí u amerického prezidenta nějakou roli?
Tahle schůzka s Ryanem, ke které jsem ho přesvědčil, je jedna z těch věcí, která spolu s dalšími pomáhala dostat Babiše do Bílého domu. Další byly kauzy jako vydání hackera Nikulina a Skripalovi. Ale tomu on opravdu nemůže rozumět, protože on je