Prohra, která má vypadat jako vítězství. Čína otvírá hranice, covid tam ale řádí víc, než Peking tvrdí

Čínská státní média nepřímo přiznala selhání politiky nulové tolerance vůči covidu-19, ohledně současného šíření ale mlží. Peking se namísto transparentního sdílení informací zaměřil na vylepšení toho, jakým způsobem informace o pandemii podává.
Peking oficiálně oznámil vstup do nové fáze epidemie: po třech letech otevřel hranice Číny, zrušil povinnou karanténu při vstupu do země i opatření omezující vycestování. Změnil také klasifikaci covidu z kategorie A pro obzvlášť závažné hrozby na kategorii B.
Stalo se to ve chvíli, kdy pandemie téměř přesně po třech letech od jejího počátku v návaznosti na zrušení proticovidových opatření zasáhla Čínu poprvé v plné síle.
Přestože se situace zdá vážná, oficiální čínské statistiky situaci příliš neosvětlují. Informace o počtu infikovaných, hospitalizovaných i zemřelých nejsou vydávány pravidelně a nejsou úplné.
Jediný ucelený údaj, který čínská vláda zveřejnila, informoval o 60 000 mrtvých, a to v nemocničních záznamech z období od 8. prosince do 12. ledna. Ve zprávě je 5503 úmrtí označeno jako důsledek covidu, 54 435 úmrtí pak bylo způsobeno onemocněním covid-19 v kombinaci s dalšími chorobami. Úřad pro lékařskou správu, v gesci Státní zdravotní komise (čínská verze ministerstva zdravotnictví) slibuje klesající trend v počtu nakažených.
Z řady indicií na sociálních sítích a osobních svědectví je ale zřejmé, že nákazu variantou omikron v posledních měsících prodělala významná část čínské populace, především ve městech. Zatímco čínské sociální sítě koncem loňského roku ovládly „ovečky“ (čínský výraz pro ovci, jang 羊, se používá jako