Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nevěř. Neboj se. Nežádej. Lágry si v Rusku podmanily kulturu

Víte, co mě na Solženicynovi fascinuje? Že se mu podařilo zachytit všechno. Foto: Nationaal Archief
Víte, co mě na Solženicynovi fascinuje? Že se mu podařilo zachytit všechno. Foto: Nationaal Archief

Téměř všichni slušní představitelé ruské kultury jsou již v zahraničí, a ti, kteří zůstali, podporují Putina, a tak jejich tvorba slouží k podpoře bunkrového dědka, píše ve svém komentáři ruská novinářka Ekaterina Kanakova.

Známý ruský bloger a novinář Jurij Duď se v rozhovoru s někdejším starostou Jekatěrinburgu Jevgenijem Rojzmanem, který se nyní mimochodem nachází v domácím vězení, zeptal: „Žijeme v zemi, kde je velmi snadné skončit za mřížemi. Můžete dát nějaké užitečné rady někomu, kdo nedej bože skončí ve vězení? Jak tam přežít?“ A Žeňa odpověděl: „Nevěř. Neboj se. Nežádej. Je to velmi jednoduché.“

Autorem těchto slov ovšem Rojzman není. Jde o vězeňské rčení, které ve svém díle Souostroví Gulag zmiňuje Solženicyn. Ve svém ruském bytě jsem jich měla ve skříni celé svazky. Jak mě tehdy rozčilovaly! Stále tam jsou. Stále jsou aktuální. Stále rozčilují. Ne že bych měla něco proti autorovi nebo nectila památku obětí represí, je to jen jako připomínka – v jaké době žijeme já, moji rodiče a moji dědové. Stránky žloutnou, jejich obsah ale nikoli.

Víte, co mě na Solženicynovi fascinuje? Že se mu podařilo zachytit všechno. Je pro všechny. Jen se nad tím zamyslete! Je jistě nedílnou součástí ruské kultury, jsou z něj citovány rady pro přežití ve vězení a jeho pohřbu se zúčastnili Gorbačov i Putin – ten, který svobodu dal, i ten, který ji vzal. Trochu mi to připomnělo, jak na pohřeb lidskoprávní aktivistky Ljudmily Alexejevové dorazili Putin i Navalnyj.

Možná se zeptáte: „Káťo, kam míříš?“ Nedávno jsem se zamyslela nad tím, že jsem se narodila v místě, kde své dětství strávil velký ruský básník Michail Lermontov, který je pohřben v Tarchanech v Penzenské oblasti. Ale na druhou stranu jsem se narodila ve městě, kde se odehrává trestní kauza Síť neboli Penzenský případ, který se dostal na titulní stránky novin po celém Rusku.

Chtěla bych poznamenat, že při zmínce v ruských médiích je třeba uvést poznámku, že „Síť je teroristická organizace (skupina) zakázaná v Ruské federaci“, jinak hrozí pokuta. Sedm obžalovaných bylo v Penze za založení teroristické skupiny odsouzeno k trestu odnětí svobody v rozmezí od šesti do 18 let. Zadržení tvrdí, že jejich případy byly vykonstruovány a že byli podrobeni mučení. Zkrátka klasika.

Ano, v Rusku je to dnes taková klasika. Žádný Čajkovskij, ale vězení. Lágry si podmanily kulturu i samotnou klasiku. A jediným pojítkem mezi nimi je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jak přemýšlí Putinovo Rusko

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Vladimir Putin

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější