Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Místo truchlení oslava. Zůstane tu „příběh o odvaze“, věří mladí příznivci Nerudové

I když Danuše Nerudová skončila třetí, po příchodu na pódium ve volebním štábu se dočkala několikaminutového potlesku. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N
I když Danuše Nerudová skončila třetí, po příchodu na pódium ve volebním štábu se dočkala několikaminutového potlesku. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Danuše Nerudová se nestane novou prezidentkou. Přesto její podporovatelé výsledek neberou jako totální prohru – bývalá rektorka se pro ně stala symbolem, že i nastupující generace má svůj politický hlas. I když ne tak silný, jak asi očekávali.

Když Nerudová v půl čtvrté vystoupí na pódium, mohou mít nezasvěcení diváci pocit, že se stala vítězkou voleb, které ovládla už v prvním kole. „Danuše, Danuše, Danuše,“ skanduje několik minut sál plný převážně mladých lidí.

Jenže Nerudová nevyhrála. Ve volbách spíše propadla, s výsledkem kolem 14 procent výrazně zaostala za možností dostat se do druhého kola i za svým volebním potenciálem. Poslední předvolební průzkumy dávaly Nerudové 21 až 25 procent.

Přesto ekonomka zmiňuje naději, kterou si ze své kandidatury odnáší. „Začal se psát příběh, který je inspirací pro všechny ostatní. Poprvé jsem jako žena došla tak daleko. Pootevřely se dveře dalším, kteří půjdou za mnou. Jsem za to ráda a vděčná vám všem, kteří jste mě podporovali,“ říká s úsměvem.

Nerudová o svém odkazu mluví jako o vlně, kterou její kandidatura v politice vzedmula. „Vlnu, která stojí za obyčejnou holkou, která nikdy nebyla v politice, ale jen chtěla prosazovat témata, která se týkají nás všech, i mladých lidí,“ dodává.

Ve volebním štábu probíhá oslava samotné kandidatury. Podporovatelé Nerudové a dobrovolníci neodcházejí v slzách, i když ty jsou také vidět. Vnímají jako úspěch to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější