Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Já říkám jen pravdu.“ Babiš proměnil tiskovou konferenci v ohňostroj výmyslů. Ověřili jsme je

Předseda ANO Andrej Babiš během povolební tiskové konference. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda ANO Andrej Babiš během povolební tiskové konference. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Expremiér Andrej Babiš si tiskovou konferenci po sečtení hlasů vybral jako pole, na kterém přednesl své výhrady proti Petru Pavlovi či vládě Petra Fialy. Dopustil se přitom série nepřesností i výmyslů. Přinášíme jejich přehled.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Samozřejmě gratuluju provládnímu kandidátu panu Pavlovi, který vyhrál.“

Petr Pavel má sice podporu vlády, jeho „provládnost“ je ale sporná. K vládě Petra Fialy by patrně byl méně kritický než Babiš, v tom má předseda ANO pravdu. Pavel nicméně sehnal podpisy pro kandidaturu i peníze na kampaň sám se svým týmem, bez podpory vlády.

Pavel vedl v průzkumech už předtím, než ho podpořila vládní trojkoalice Spolu (ta vyjádřila podporu Pavlovi, Nerudové a Fischerovi poté, co nedokázala najít vlastního silného kandidáta).

„Za naší vlády žádná korupce nebyla.“

Za vlády Andreje Babiše vypukla kauza Stoka, se kterou byl významně spojen tehdejší vysoce postavený člen ANO Jiří Švachula. Bývalý místostarosta městské části Brno-střed dostal loni v květnu trest 9,5 let vězení za zvlášť závažný zločin sjednání výhody při veřejné zakázce a účast na organizované zločinecké skupině.

Švachula byl ještě před rozsudkem z ANO vyloučen a sám Babiš se vůči němu vymezoval. Kauza významně poznamenala brněnské ANO jako celek – vyústila například v odchod bývalého brněnského primátora Petra Vokřála a jemu nakloněných členů z hnutí.

„Já chci říct, že jsem slíbil, že povedu kampaň slušně. A taky jsem ji vedl slušně.“

Babiš sice před prvním kolem oproti dřívějšímu vystupování ubral na negativitě, i tak se ale

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

mireknavrat@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Andrej Babiš

Ověřili jsme

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější