Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chorvatsko se dnes definitivně loučí s kunou. Chce trestat za vyšší ceny a čeká nápor turistů

Euro definitivně nahrazuje kunu. Od půlnoci na 15. ledna platí v Chorvatsku už jen evropská měna. Foto: Rochu_2008, Adobe Stock
Euro definitivně nahrazuje kunu. Od půlnoci na 15. ledna platí v Chorvatsku už jen evropská měna. Foto: Rochu_2008, Adobe Stock

Dnešní půlnoc je posledním okamžikem, kdy bylo možné v Chorvatsku souběžně s eurem platit ještě kunou. Po ní už chorvatskou měnu zcela nahradí evropská. Euro platí v zemi od 1. ledna, odkdy je stát také členem schengenské zóny bez hraničních kontrol. Co všechno konec kuny představuje a jak se země chystá na očekávaný větší příval turistů?

Zhruba 1400 tun mincí v různé hodnotě od jedné lipy po pětikunu skončilo ve skladech ministerstva obrany Chorvatska. Z oběhu je stáhla tamní centrální banka, protože lidé je už k placení nepoužijí.

O silvestrovské půlnoci Chorvatsko, které má 3,8 milionu obyvatel, vstoupilo do eurozóny a dnes o půlnoci končí dvoutýdenní období, kdy lidé mohli platit jak tamní původní měnou, tedy kunou, tak eurem. Po téměř 30 letech se tak Chorvatsko s kunou definitivně loučí.

Očekává se, že centrální banka vybere mince o celkové váze 5200 tun. Ve skladech budou odpočívat tři roky a pak je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Balkán

Evropská unie

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější