Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stejný okres, stejný název. Proč chce jedna Proseč jiného prezidenta než druhá?

Proseč u Humpolce. Miloš Zeman zde před deseti lety rekordně vyhrál. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Proseč u Humpolce. Miloš Zeman zde před deseti lety rekordně vyhrál. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Proseč na Pelhřimovsku má 64 obyvatel, ovšem před deseti lety vytvořila tuzemský rekord. Pro Miloše Zemana tu v druhém kole hlasovali všichni voliči až na jediného, současný prezident tak získal 98,18 procenta hlasů. Komu místní obyvatelé hodí hlas v letošních volbách? A proč ve stejnojmenné obci třicet kilometrů daleko dostávají hlasy voliči z opačného spektra?

Oficiálně se jmenuje Proseč. I stránky místního úřadu ale upřesňují, že je to „ta u Humpolce“, ačkoliv je jedenáctitisícové město asi deset kilometrů daleko. Z Humpolce se do Proseče dostanete po opravených, ale vcelku úzkých cestách, kde během dopoledne potkáte spíše traktor než osobní auto.

Dominantou obce je zřícenina tvrze tyčící se na pahorku na konci obce. Kousek pod ní je náves se dvěma rybníky, kterou obklopují tradiční zemědělské usedlosti s velkými dřevěnými vraty. Celkově vesnice působí upraveným dojmem.

Náves v Proseči u Humpolce je ve všední dopoledne naprosto tichá. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Za posledních deset let se toho ale v Proseči mnoho nezměnilo. Výjimkou je rozšíření hasičárny a oprava místního úřadu, ve kterém sídlí i hospoda. Nakolik se za tu dobu změnily volební preference místních, bude zřejmé v sobotu odpoledne. Jasné ale je, že většina Prosečanů musí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější