Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nerudovou opustila křeč, Pavlovi sluší vtipy na půl huby, rozohněný Babiš se zacykluje. Jak vidí debatu jazykovědci?

"V Babišovi jsem viděl člověka se sklony k negaci, Nerudová se cítí volně v projevování emocí," říká Alex Röhrich. "Pavel má svůj projev pod kontrolou, ale není toporný," dodává Lucie Saicová Římalová. Foto: TV Nova
„V Babišovi jsem viděl člověka se sklony k negaci, Nerudová se cítí volně v projevování emocí,“ říká Alex Röhrich. „Pavel má svůj projev pod kontrolou, ale není toporný,“ dodává Lucie Saicová Římalová. Foto: TV Nova

Nejen obsah vyřčeného, ale také mimika, gesta, držení těla, způsob mluvy i využívané jazykové prostředky mají silnou vypovídací hodnotu. A týká se to i dvou kandidátů a jedné kandidátky na roli prezidenta či prezidentky naší země. Čtvrteční debatu jsme proto důkladně rozebrali se dvěma jazykovědci. Lucie Saicová Římalová se zabývá nonverbální komunikací a Alex Röhrich kulturou mluveného projevu.

V rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Co gesta, držení těla a způsob mluvy o kandidátech prozrazují.
  • Kdo útočil, kdo byl v defenzivě.
  • V čem je výhoda hlubokého hlasu.
  • Jak kdo nakládal s úsměvem.
  • Kdy vytváří Andrej Babiš chaos.
  • Co jsme se dozvěděli v prodloužení.
  • Kdy se Nerudová s Pavlem „spikli“ proti Babišovi.

Kdybyste ani jednoho z mluvčích neznali, náhodně zapnuli dnešní debatu a nerozuměli příliš obsahu, co byste vyčetli ze způsobu jejich vyjadřování, z gest, z mimiky? Co byste si o jednotlivých aktérech mysleli z pohledu svých expertiz?

Alex Röhrich: Je těžké oprostit se od toho, že všechny tři znám, ale mě například výrazně zaujalo, jak kdo z nich používá nebo naopak nepoužívá adjektiva.

Petr Pavel jich používá velmi málo, skoro žádná. Naopak Danuše Nerudová používá adjektiva často a poměrně silná. Namátkou jsem si vypsal třeba „nesmírný“, „obrovský“. A ve většině případů je používá v pozitivním kontextu, ke zdůraznění něčeho dobrého.

A co Andrej Babiš a přídavná jména?

AR: Také je používá často, ale na rozdíl od Danuše Nerudové mnohem častěji negativně nebo v negativním kontextu. Třeba „asociální“ vláda nebo „provládní“ kandidát. Ačkoliv může být přídavné jméno provládní úplně neutrální, v jeho podání vyznívá velmi negativně.

Takže, kdybyste ty tři neznal…

AR: Pak bych v panu Babišovi viděl někoho, kdo má sklony k negaci a kdo má tendence se pořád vůči něčemu vymezovat.

Danuše Nerudová by pak na mě působila jako člověk, který se cítí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Volby prezidenta ČR

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější