Deník N

Robinsona ve Sněmovně umlčela cenzura, píší na sítích. Falešný popis reality, říká analytik

Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson. Foto: ČTK

Kamkoliv britský aktivista, radikál a recidivista Tommy Robinson vstoupí, tam je svými stoupenci chápán jako oběť cenzury. Nakládání se slovem, které znamená omezení šíření informací, je v Česku v poslední době čím dál svévolnější.

V Česku před cenzurou varuje krom jiných SPD. Začátkem března se například usnesla, že „britská cenzura smazala Tommymu Robinsonovi účty na sociálních sítích“. A slova o cenzuře se objevují především na sociálních sítích i v souvislosti s jeho návštěvou Česka, při níž měl vystoupit v Poslanecké sněmovně na semináři o rodině. Ten ale jeho pořadatel, poslanec Milan Pour (ANO), zrušil poté, co o Robinsonově účasti napsal Deník N.

„Už jsme fakt v blázinci. Cenzura prostupuje vším. A vtipné je, že ji podporují ti, kteří bojují za svobodu projevu,“ odsoudil například na Facebooku zrušení akce proruský aktivista a bývalý senátor za ČSSD Jiří Vyvadil.

Ze strany těch, kteří se vymezují proti médiím, je argumentace údajnou cenzurou poměrně častá. To slovo v Česku nese – zejména od komunistické éry – silně negativní význam a umožňuje názorové oponenty dehonestovat.

Prezident Miloš Zeman například v roce 2016 zaútočil na budované Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, když o něm uvedl: „Jsem zásadně proti cenzuře (…), a proto bych si nepřál, aby naše ministerstvo vnitra bylo jakýmsi novodobým Koniášem“. Částečně se mu přirovnáním k jezuitskému symbolu protireformace, popsanému například v Toulkách českou minulostí, podařilo vzbudit dojem, že centrum bude mazat z internetu nepohodlné názory. Nic takového dělat nemělo a nedělá.

Cenzura je nepřípustná! Ale co to je?

Listina základních práv a svobod, která je součástí české ústavy, jasně říká, že je cenzura nepřípustná. Sama o sobě už ale cenzuru nijak nedefinuje. Československo ji naposledy mělo definovanou zákonem z roku 1968, který uváděl, že „cenzurou se rozumějí jakékoli zásahy státních orgánů proti svobodě slova a obrazu a jejich šíření hromadnými informačními prostředky“.

Případ zrušeného semináře o rodině tuto definici

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější