Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdy lze očekávat jasné výsledky a kdy by měli favoriti začít panikařit? Mapy, data a šest klíčových otázek

Průběh sčítání hlasů v prezidentských volbách 2018. Mapa: Daniel Kerekes, Deník N
Průběh sčítání hlasů v prezidentských volbách 2018. Mapa: Daniel Kerekes, Deník N

Sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb 2013 i 2018 naznačilo, s čím mohou kandidáti i voliči počítat letos. Popisujeme, kdy bude zcela jasno o postupujících do druhého kola, co průběh sčítání naznačí pro předpokládané favority voleb a jak se budou zaplňovat řádky prezidentské tajenky.

Hlasovací místnosti se jako již tradičně zavřou v sobotu ve 14 hodin a volební komise po celé zemi začnou sčítat miliony hlasů. V obou předchozích kláních se volební komise musely popasovat s více než 5,1 miliony hlasů.

To je hodně vysoké číslo, i přesto je sčítání hlasů u tohoto typu voleb v zásadě rychlé a bezproblémové. Oproti komunálním volbám totiž komise nemusí procházet velké plachty plné uchazečů o mandát a hlasů napříč kandidátními listinami.

U prezidentských voleb v podstatě stačí roztřídit hlasovací lístky se jmény osmi kandidátů a posčítat je. Zcela hotovo měla před pěti lety jako první malá obec Čečovice na Plzeňsku. Zápisnici s výsledky komisaři odevzdali zhruba 21 minut po uzavření volební místnosti. Mezi místními by už v prvním kole býval vyhrál Miloš Zeman.

Jeho cesta na Hrad ale byla poněkud složitější. Na interaktivním grafu níže, který sleduje zisky prezidentských kandidátů v průběhu sčítání, je patrné, že minule bylo o postupujících jasno v zásadě od prvních minut. Konkrétně půl hodiny po uzavření volebních místností podpora mezi kandidáty už poměrně jasně odrážela rozložení sil na konci sčítání.

Pro letošní volby, které by ale mezi hlavními favority mohly být mnohem vyrovnanější, může jako vodítko posloužit spíše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější