Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Miliony od státu pro neziskovky a média na boj s fake news? V cizině běžné, říká vládní expert

Vládní expert na boj s dezinformacemi Dominik Presl. Foto: Lukáš Prchal, Deník N
Vládní expert na boj s dezinformacemi Dominik Presl. Foto: Lukáš Prchal, Deník N

Vláda bude řešit akční plán proti dezinformacím. Jeho spoluautor Dominik Presl v rozhovoru vysvětluje záměr posílat desítky milionů ročně médiím i neziskovým organizacím či stíhat šiřitele fake news. „Neprosazujeme cenzuru, bojujeme proti rozkladu demokratického systému,“ říká pracovník Úřadu vlády.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se z rozhovoru mimo jiné dozvíte:

  • Proč Česko potřebuje plán, jak čelit dezinformacím.
  • Co mohou fake news státu způsobit.
  • Z jakého důvodu chce vláda dávat desítky milionů korun neziskovkám a médiím.
  • Proč podle Dominika Presla nejde o cenzuru.

Na Úřadě vlády vznikl plán, jak čelit dezinformacím, po kterém odborníci volají už několik let. Proč je nutné proti fake news bojovat? A proč potřebujeme jakýkoli plán?

Česko, ale i zbytek Evropy jsou pod skrytým nebo otevřeným působením nepřátelských států, zejména Ruska. Tyto země se snaží působením v informačním prostoru narušovat naši bezpečnost a stabilitu. Snaží se oslabit sociální soudržnost, oslabit důvěru v demokratické principy a instituce.

Že je Česko pod tímto vlivem, je neoddiskutovatelný fakt, na kterém se shodují všechny bezpečnostní instituce. Shoduje se na tom současná vláda i ty předchozí a je na místě se proti tomu bránit a budovat proti cizímu působení obranu. Kvůli tomu ten plán vznikl a je to jeho primárním smyslem.

Inspirovali jste se při jeho tvorbě nějakou jinou zemí, kde mají něco podobného?

To, co jsme napsali a připravili, není nic nového. Všechny ty návrhy už někde existují a fungují. Nejsme jediná země, která čelí cizím nepřátelským vlivům v informačním prostoru – jde třeba o pobaltské nebo skandinávské státy. Tam jsme čerpali.

Jak akční plán vznikal?

Akční plán vychází z analýzy Centra proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra, která jmenuje největší slabiny státu a to, na které oblasti je nutné se soustředit. Na ni reagují úkoly obsažené v akčním plánu, které mají jednotlivé slabiny zacelit.

Jak je tedy na tom Česká republika v připravenosti čelit dezinformacím? Obecně se soudí, že jsme na tom velmi špatně.

S tím souhlasím a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Dezinformace

Média

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější