Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zákaz zveřejňování průzkumů: přežitek, který nefunguje a zaslouží si poslat na odpočinek

Průzkumy veřejného mínění v ČR nechceme. Rozhodně ne před volbami. Reálně v tom patříme k restriktivnější části Evropy. Foto: Fotolia
Průzkumy veřejného mínění v ČR nechceme. Rozhodně ne před volbami. Reálně v tom patříme k restriktivnější části Evropy. Foto: Fotolia

Glosa Jana Wirnitzera: V České republice platí zákonem daný zákaz tři dny před volbami zveřejňovat předvolební průzkumy mínění. Argumentem je, že by to mohlo ovlivnit voliče. Lhát se před volbami smí prakticky beztrestně, ale voliče, kteří by mohli být ovlivněni informacemi, u nás nechceme.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Původně jsem tento text napsal o něco ostřeji na svůj facebookový profil pro svou bublinu přátel. Na této půdě budu o něco mírnější, ale i tak současnou podobu zákazu zveřejňování politických průzkumů pokládám za nesmysl.

A to nejen proto, že před komunálními volbami nesmí vyjít ani průzkum pro volby sněmovní (to se stalo loni, jak mi připomněl můj kolega Honza Tvrdoň).

„V době počínající třetím dnem přede dnem volby prezidenta a končící ukončením hlasování nesmějí být žádným způsobem zveřejněny výsledky předvolebních nebo volebních průzkumů,“ říká zákon o volbě prezidenta. Říká i to, že „volební kampaň musí probíhat čestně a poctivě, zejména nesmí být o kandidátech zveřejňovány nepravdivé údaje“. Totéž si žádá i zákon o volbách do Poslanecké sněmovny.

Realita je taková, že prezidentské volby u nás dvakrát pomohly rozhodnout holé lži, navíc

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Glosa

Průzkum veřejného mínění

Volby prezidenta ČR

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější