Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Analýza: Středula ve volbách končí, podpořil Nerudovou. Nepomůže ale spíš Babišovi?

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Josef Středula v dnešní debatě České televize nečekaně odstoupil z prezidentských voleb. V posledních vteřinách večera vystoupil s prohlášením, že nebude v kampani pokračovat, a vyzval své příznivce, aby volili Danuši Nerudovou. Popisujeme, jak může jeho krok několik dnů před volbami ovlivnit rozložení sil.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula jen pět dní před volbami oznámil, že v prezidentské kampani končí. Podle svých slov nechce, aby prohrály slušnost a korektnost.

„Vždy mi na prvním místě záleželo na zájmech občanů a republice samotné,“ řekl Středula. Nedokáže se, jak řekl, smířit s tím, že by mohl vyhrát „komunistický udavač, navíc stojící před soudem“ nebo „komunistický rozvědčík“. Poděkoval svým příznivcům za podporu a vyzval je k volbě Danuše Nerudové.

„Rozhodl jsem se odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit ve volbě pro mě jedinou přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice, a to Danuši Nerudovou,“ prohlásil Středula. „Jsem přesvědčen, že je to žena, která potvrdí své sociální cítění a zasadí se o důstojný život občanů České republiky,“ dodal.

Kam se přelije podpora

Z pohledu dění v kampani jde o velmi silný krok, od roku 2013 dosud žádný kandidát v přímé prezidentské volbě neodstoupil. Do voleb tak letos půjde osm kandidátů.

Středulův dnešní krok otevírá základní otázku: může v sobotu významně ovlivnit výsledky?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější