Deník N

Pokud nebude smlouva o brexitu, požádejte EU o jeho další odklad, říká nový zákon britské premiérce Mayové

Foto: ČTK
Foto: ČTK

ANALÝZA: Zákon, který britští poslanci schválili na nočním jednání většinou jediného hlasu, znemožňuje odchod Británie z EU bez schválení dohody (tzv. tvrdý brexit). Ukládá premiérce požádat zbytek EU o další odklad.

Jde o zákon, ten je tedy pro vládu (pro všechny) závazný, na rozdíl například od indikativních poslaneckých hlasování z minulého pátku a tohoto pondělí. Není ale samozřejmě závazný pro EU.

Znamená, že má premiérka Mayová poslat žádost o nový odklad článku 50 Smlouvy o EU do Bruselu, kde ji posoudí zástupci vlád členských zemí.

Aby zákon začal platit, musí ho schválit ještě horní komora britského parlamentu, Sněmovna lordů. To by se mělo stát dnes.

Dají se očekávat mimo jiné i další námitky proti mimořádně rychlému schválení zákona. Poslanci ho včera protáhli všemi třemi čteními (schvalováními) během jediného dne (přesněji až přes půlnoc), absolvovali tedy proces, který jinak trvá několik týdnů. Podle zastánců brexitu je takový postup skandální. Podporovatelé zákona zase argumentují, že prostě není čas. Do tvrdého brexitu zbývá jen 8 dní.

Zákon musí také podepsat královna, ale to je považováno za formalitu.

Aktuální stav brexitu:

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Evropská unie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější