Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Narodil jsem se, abych byl horalem. Film Osm hor je idealizovaným příběhem o horách a přátelství

Osm hor. Foto: Aerofilms
Osm hor. Foto: Aerofilms

Filmová adaptace stejnojmenné knihy italského prozaika Paola Cognettiho získala na filmovém festivalu v Cannes Cenu poroty. Do českých kin vstoupil film na začátku ledna a divákům nabízí velké množství krásných alpských scenerií i silný příběh. V hlavních rolích Pietra a Bruna se představují Luca Marinelli a Alessandro Borghi.

Pietrovi je jedenáct, když poprvé přijede na léto do alpské vesničky Grana. A právě tehdy začne jeho životní přátelství se stejně starým Brunem, jediným dalším dítětem ve vesnici. Během let se jejich cesty mnohokrát rozdělí a zase sejdou, zatímco jejich společná láska k horám zůstává neměnná. Bruno se celý život šplhá na tu jednu, kde vyrostl, Pietro utíká pryč a šplhá na všechny ostatní.

Za filmem Osm hor stojí režisérské duo Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch, které se zároveň společně podílelo na scénáři. Ten se pevně drží literární předlohy i za pomoci retrospektivního vysvětlování a voiceoveru. Snaha nic nevynechat se odráží na stopáži snímku, který trvá více než dvě hodiny a jeho děj především ve druhé půlce výrazně

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější