Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Divadelní Vladař jak má být, vhodný pro každou dobu

Vladař. Foto: Martin Špelda.
Vladař. Foto: Martin Špelda.

Na festivalu Nová komedie měla premiéru inscenace inspirovaná spisem Niccola Machiavelliho. Pragmatické návody na udržení moci budou aktuální vždy.

Začátkem února jsem si na těchto stránkách stěžoval na politické divadlo, které se spokojí s prvoplánovým potvrzováním názorů své vlastní bubliny, a ještě navíc tak činí způsobem, který by lépe odpovídal novinovému komentáři. Nebo ještě spíš facebookovému statusu, sepsanému autorem, jenž má ve všem nádherně jasno a svým blízkým to nadšeně sděluje za hojného použití klávesy CAPSLOCK.

Před divadlem (a nejen divadlem) tohoto typu nejspíš úplně uniknout nelze, o to příjemnější je tak setkání s dílem, které se k politickým tématům umí vyjádřit prostředky výsostně divadelními. To se podařilo v divadle Komedie, kde měla v rámci festivalu Nová komedie premiéru inscenace Vladař.

Titul i téma odkazují k proslulému „manuálu moci“ Niccola Machiavelliho. Samotnou knihou renesančního filosofa a politologa se však tým vedený režisérkou Annou Klimešovou a dramaturgem Petrem Erbesem inspiruje jen velmi volně. Usilují spíš o navození obrazu surového mumraje, ve kterém

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější