Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo více čte, lépe se učí i chová, říká učitel. Jak přitáhnout děti ke knihám?

Miloš Šlapal učí dějepis, český jazyk a literaturu na Základní škole Emila Zátopka v Kopřivnici. V projektu Pomáháme školám k úspěchu se specializuje na dílny čtení a psaní. Foto: archiv Miloše Šlapala
Miloš Šlapal učí dějepis, český jazyk a literaturu na Základní škole Emila Zátopka v Kopřivnici. V projektu Pomáháme školám k úspěchu se specializuje na dílny čtení a psaní. Foto: archiv Miloše Šlapala

Přimět dítě k tomu, aby si s radostí pravidelně četlo, je dnes stále těžší. Přesto existují vyzkoušené rady, jak dostat ke knížkám i úplné nečtenáře. „Potřebují dostatek dobrých knih, klid na čtení a také vysvětlení, proč je dobré si číst. Třeba to, že větší čtenáři mají i lepší známky,“ říká v rozhovoru učitel češtiny Miloš Šlapal, který se zabývá školními dílnami čtení a psaní.

Na co se v rozhovoru ptáme:

  • Co je klíčové pro to, aby dítě začalo pravidelně číst?
  • Jak vypadají ve školách dílny čtení?
  • V jakém věku děti často opouštějí knihy?
  • Jaké konkrétní knihy mohou děti nadchnout?

Jak jsou na tom dnes děti s čtenářskou gramotností? Jak moc jsou zvyklé samy ve volném čase číst?

Poslední zpracované výsledky průzkumu PISA z roku 2018 vykazují mírné zlepšení českých žáků, ale jak se tento ukazatel vyvíjí, uvidíme až při letošním publikování výsledků za rok 2022.

Čtení je hodně spojeno se schopností se soustředit. Děti ale tráví čím dál více času ve světě, který je založený na klipovém obsahu, jenž nabízejí mobilní telefony a počítače. Takový obsah soustředěnost dětí snižuje. A nejen u dětí. Klesá i soustředěnost dospělých, a to včetně té běžné provozní koncentrace, nejen té na čtení.

Vy tedy vidíte v praxi, že děti, které víc čtou, se i lépe soustředí?

Ano. Na čtení knihy se člověk musí po delší dobu soustředit. Kniha není video na pár sekund nebo kusý text z internetu. Pokud dítě čte knihu s příběhem, zaměřuje svoji pozornost na děj a na postavy.

Schopnost soustředěného čtení přitom nepřijde hned. My vidíme, jak je to pro mnohé z nich těžké. Protože nejsou na čtení zvyklé, je na nich znát

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

info@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Literatura

Rozhovory

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější