Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O co obyčejní Rusové přišli válkou proti Ukrajině. Nejde jen o vyčíslitelné statky

Něvský prospekt v Petrohradu. Většina Rusů se za poslední měsíce naučila nepřemýšlet o válce a snaží se její důsledky pro Rusko příliš nevnímat. Foto: ČTK/AP
Něvský prospekt v Petrohradu. Většina Rusů se za poslední měsíce naučila nepřemýšlet o válce a snaží se její důsledky pro Rusko příliš nevnímat. Foto: ČTK/AP

Analýza Petry Procházkové: Ruské rakety a dělostřelecké nálože zabíjejí desítky tisíc občanů sousední země. V depresi se ale zdají být spíše Rusové než Ukrajinci.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pokud ukrajinský generální štáb uvádí pravdivé údaje o ztrátách protivníka, pak ruská armáda přišla už o 13 procent „živé síly“. Oněch často citovaných 100 000 obětí podle Ukrajinců mají být ztráty na ruské straně – v podobě padlých nebo těžce zraněných. Tak těžce, že jejich návrat do zákopu nebo tanku je jen málo pravděpodobný.

Velké ztráty potvrzují nejen ukrajinské, ale i ruské zdroje. V rozsáhlé analýze investigativního serveru Važnyje istorii je mnoho údajů svědčících o tom, že koncem loňského roku ruské ztráty skutečně dosáhly hranice 100 000 padlých, nezvěstných a vážně zraněných. A podle vojenského experta Pavla Luzina jsou zhruba polovina, tedy kolem 50 000, mrtví.

Z veřejných zdrojů, na základě údajů od svých informátorů i dat publikovaných The Military Balance sestavili ruští novináři přehled zahrnující nejen lidské ztráty. Podle nich ruská armáda přišla nejméně o polovinu tanků (z nich podstatná část nebyla zcela zničena, ale jako válečnou kořist ji získali Ukrajinci – často proto, že ji ustupující Rusové prostě nechali, kde byla), dvě velké válečné lodě, desítky obrněných vozidel, bezpočet dronů, několik letadel a vrtulníků.

Ruský znak Z na zničené vojenské technice. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

I kdyby Ukrajina v zájmu zvýšení morálky svých vojáků počty zlikvidovaných nepřátel zveličovala, devastace ruské armády po deseti měsících dosáhla obrovských rozměrů. Zničené tanky, a dokonce ani mrtví vojáci a žoldáci ale nejsou to nejhorší, co ruskou společnost postihlo. Ztráty, jež se nedají lehce zahrnout do statistických údajů, jsou mnohem zásadnějšího

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější