Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišova taktika dává smysl – debaty neumí, ostatní přijdou o terč. Ale dost tím riskuje

Studio ČT, z něhož se vysílaly kandidátské debaty před pěti lety. Foto: ČTK
Studio ČT, z něhož se vysílaly kandidátské debaty před pěti lety. Foto: ČTK

Analýza: Předvolební debaty těsně před volbami jsou sledované vždy, zejména ty televizní. Letos jejich význam ale ještě roste. A to ze dvou důvodů: v Česku je stále velký počet nerozhodnutých voličů, k tomu je situace na čele vyrovnaná. Popisujeme, jak mohou debaty ovlivnit výsledek voleb a jak do toho zapadá strategie Andreje Babiše jít jen do jediné diskuse na Nově.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koncem prosince byli podle nejaktuálnějších dat agentury Median pro Mladou frontu Dnes na čele Petr Pavel a Andrej Babiš se ziskem zhruba 28,5 procenta. Danuše Nerudová na ně lehce ztrácela, podle průzkumu by ji volilo 25 procent lidí.

Toto rozložení dává každému z nich reálnou šanci pomýšlet na vytoužený prezidentský post, zvládnutí debat z jejich strany se ale jeví jako nezbytná podmínka, aby o tom mohli vůbec uvažovat. Jak výzkumníci upozornili, 36 procent lidí, kteří chtějí přijít volit, zatím nemá vybraného favorita.

„V takové situaci může výsledek prvního kola volby rozhodnout téměř cokoliv. Tedy i debaty mohou mít zásadní vliv,“ říká politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a připomíná, že diskuse těsně před volbami tradičně sleduje mnoho voličů. Včetně těch nerozhodnutých.

Babišův pragmatismus

Na jedné straně existuje zájem veřejnosti vidět kandidáty proti sobě v přímé diskusní konfrontaci, jednotliví uchazeči ale racionálně zvažují, co jim takové střety mohou přinést. A naopak.

Rozdílné strategie kandidátů byly vidět již před minulými volbami, kdy se obhajující prezident Miloš Zeman svým soupeřům před prvním kolem vyhnul.

Obdobné to bude i letos. Babiš nakonec zamíří jen do jediné diskuse s protikandidáty, potká se s nimi na televizi Nova den před volbami. Vyhne se tak možnému střetu například s Josefem Středulou či Jaroslavem Baštou, kteří by mu potenciálně mohli brát hlasy voličů kritických k současné vládě.

„Každý z kandidátů potřebuje něco trochu jiného. Andreje Babiše lidé znají z jeho politické kariéry jako emotivního a nevyrovnaného diskutéra, kterého je snadné vytočit. Potřebuje

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější