Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nerez na Mars. Muskova kosmická loď se leskne, jako by vypadla ze staré sci‑fi

Toto není kresba, ale skutečná fotografie prototypu kosmické lodi Starship. Foto: SpaceX
Toto není kresba, ale skutečná fotografie prototypu kosmické lodi Starship. Foto: SpaceX

Je možné, že jednoho krásného dne si první čeští osadníci ve studených pustinách Hellas Planitia budou k práci pouštět nesmrtelné písničky skupiny Nerez. Pro dnešní článek je ovšem mnohem podstatnější „původní“ nerez čili nerezová ocel s příměsí chromu a niklu. Pokud totiž všechno půjde podle současných plánů, donese lidi na Mars právě kosmická loď z nerezové oceli.

Šéf společnosti SpaceX Elon Musk poprvé představil veřejnosti koncept nového meziplanetárního plavidla na podzim roku 2016. Tou dobou se počítalo s tím, že jeho konstrukce bude tvořena hlavně slitinami hliníku a uhlíkovými kompozity, lehkým, ale pevným materiálem nové generace. Od chvíle svého ohlášení měnila loď jména – z Meziplanetárního koloniálního transportéru přes BFR, momentální pojmenování zní Starship. Koncem roku 2018 však přišla ještě mnohem zásadnější změna: plavidlo má být konstruováno z nerezové oceli.

Je to na první pohled poněkud překvapivé rozhodnutí, protože všechny létající stroje usilují o maximální odlehčenost; čím lehčí stroj, tím méně paliva se spotřebuje na jeho urychlování. A každý, kdo si kdy pustil činku na nohu, ví velmi přesvědčivě, že ocel je zatraceně těžká. Proč tedy Musk a jeho inženýři ustoupili od lehkých materiálů, jako je hliník a uhlíkové kompozity, a dali přednost oceli?

Obecná odpověď je jednoduchá: každá designová práce je plná kompromisů a ocel, ačkoliv jde o materiál s vysokou hustotou, má výhody

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější