Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Klaus zůstal v čele školského výboru, kandidát ODS neuspěl. Kádrování a nerespektování pravidel, zlobí se Fiala

Václav Klaus mladší. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Václav Klaus mladší. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Václav Klaus mladší, kterého ODS vyloučila ze strany, zůstává v čele sněmovního školského výboru. Ačkoli ODS vyzvala ostatní strany, aby jim pomohly vedení výboru převolit a dosadit do jeho čela Martina Baxu, někteří členové především z řad hnutí ANO a SPD měli problém s tím, že Baxa je i krajským zastupitelem a primátorem Plzně a má i další placené funkce.

Nakonec získal Baxa při volbě jenom šest hlasů. „Chápu, že pan Baxa ke svým asi dvaceti placeným veřejným funkcím hlasuje sám pro sebe jako pro předsedu výboru, ale těch dalších pět hlasů, které dostal napříč politickým spektrem, mě mrzí,“ komentoval to Klaus mladší.

Spokojen nebyl předseda ODS Petr Fiala. Na svém Facebooku si postěžoval, že zvyky platící v Poslanecké sněmovně již neplatí a pravidla se nerespektují.

A v podobném duchu na své nezvolení reagoval i sám Baxa. „Dnes se to ukázalo v plné nahotě. Hnutí ANO zjevně nestojí o dodržování dohod,“ řekl Baxa.

Jak volili v tajné volbě, přiznali jen někteří

Poslanci většinou nechtěli komentovat, jak v tajné volbě hlasovali. Výjimku udělal poslanec Lukáš Bartoň (Piráti), který po jednání uvedl, že přes své výtky k Baxovi mu nakonec dal hlas. Baxu podpořil i předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

„Nebudu tajnou volbu komentovat. Myslím si ale, že jako demokraté jsme měli respektovat nominaci politické strany, která výbor vede, podle zvyklostí ve Sněmovně. Jaká politická strana takto nepostupovala, je myslím podle výsledků zřejmé a je třeba se ptát tam,“ napsala Deníku N v SMS bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Narážela tím na hlasy poslanců z hnutí ANO. Ti odmítli říct, zda Baxu volili, pouze

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější