Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Naše zjištění povedou k novému norimberskému tribunálu, říká novinář, který odhalil vraždící ruské špiony

I tuto fotografii, která pomohla odhalit pravou identitu útočníků ze Salisbury, našel Roman Dobrochotov na běžně přístupném webu. Zdroj: ministerstvo obrany RF
I tuto fotografii, která pomohla odhalit pravou identitu útočníků ze Salisbury, našel Roman Dobrochotov na běžně přístupném webu. Zdroj: ministerstvo obrany RF

Mají jen klávesnici, obrazovku a nadání, které by jim mohl závidět sám Sherlock Holmes. Našli důkazy, že civilní boeing nad ukrajinským Donbasem sestřelila ruská armáda, a ukázali pak prstem na ruského generála, který je podle nich válečným zločincem. Odhalili identitu špionů, kteří chtěli v britském Salisbury zavraždit svého bývalého kolegu Skripala. Ruští novináři z webu The Insider patří dnes ke světové investigativní špičce. Duchovní otec projektu a šéfredaktor Roman Dobrochotov v rozhovoru s Deníkem N říká: „Věřím, že jednou naše zjištění pomohou k uspořádání novodobého norimberského tribunálu.“

Vaším nejslavnějším počinem je asi odhalení identity dvou ruských špionů, kteří se podle vás pokusili zavraždit dvojitého agenta Sergeje Skripala. Zostudili jste svým zjištěním nejen ruské tajné služby, ale i samotného prezidenta Vladimira Putina. Má to pro vás nějaké následky?

Zatím ne. Sedíme spolu v Tallinu (v Estonsku) a já jsem překročil hranici Ruska a EU, aniž se mne kdokoliv na cokoliv nestandardního ptal. Z čistě právního hlediska by bylo dost komplikované nás z něčeho obviňovat. Jsem přesvědčen, že Insider neporušil žádný ruský zákon. K žádným utajovaným zdrojům či databázím jsme přístup neměli.

Nejste tedy hackeři, jak se mnozí domnívají. Vaše informace pocházejí z veřejných, otevřených zdrojů?

Ne zcela. Některé naše zdroje nejsou veřejně přístupné, ale my spolupracujeme se skupinou Bellingcat a zdroje, které jsou neveřejné, si vzali na starosti britští kolegové. Nikoliv my, ruský Insider.

Je to taktika? Aby vás ruské úřady, které nejspíš čekají na jakoukoliv vaši chybu, nemohly stíhat za porušení zákona?

Nám tato situace vyhovuje. Ani nechci vědět, přes jaké prostředníky Bellingcat některé informace získal. Přístup do uzamčených databází má velký význam, ale to nejdůležitější není, že se tam dostanete, že prolomíte ochranu…

… ale?

Musíte vědět, co hledat a kde to v tom obrovském množství dat najít. Musíte se v nich naučit brouzdat.

Takže běžný uživatel, který by se náhodou dostal do nějaké uzamčené databáze, by se v ní ztratil?

Nejspíš ano. Nejtěžší je pochopit, co hledáte.

Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal byl otráven spolu se svojí dcerou 4. března 2018 v britském Salisbury pravděpodobně dvěma ruskými agenty, kteří měli pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. The Insider odhalil jejich pravou identitu – jejich skutečná jména jsou Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

A to jste v případě dvou špionů, útočníků ze Salisbury, věděli?

Ve chvíli, kdy jsme potřebovali získat informace o osobě jménem Čepiga, už jsme za sebou měli obrovský kus práce. Nevěděli jsme na sto procent, že Čepiga je Boširov, ale už to byla, řekněme, naše pracovní hypotéza. V případě druhého muže ze Salisbury, Petrova, ze kterého se vyklubal Miškin, byla situace jiná. U něj

Novičok

Rozhovory

Rusko

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější