Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hlavní úspěch předsednictví v Radě EU: Česko vyrostlo a snad se konečně zbavilo svého mindráku

Letos v říjnu Praha hostila mimořádný a velmi důležitý evropský summit. I jeho hladký průběh přispěl ke zvýšení kreditu České republiky. Foto: ČTK
Letos v říjnu Praha hostila mimořádný a velmi důležitý evropský summit. I jeho hladký průběh přispěl ke zvýšení kreditu České republiky. Foto: ČTK

Komentář Anety Zachové: Česká republika je co do počtu obyvatel osmou největší zemí Evropské unie. Dlouho ale sama sebe stavěla do pozice jakéhosi malého evropského otloukánka. S končícím českým předsednictvím v Radě EU pocit „malosti“ jako by zmizel. Snad se už nikdy nevrátí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Snad to zvládneme a neuděláme žádný průšvih. Právě tak by se dala shrnout očekávání, která do českého předsednictví v Radě EU vkládali tuzemští i zahraniční pozorovatelé. A není divu. Česko krátce před předsednictvím změnilo vládu, na svou půlroční roli v čele klubu členských zemí si vyčlenilo nízký rozpočet a celá Evropa zároveň ve druhé polovině roku 2022 upadla do krize spojené s ruskou agresí, rostoucími cenami energií, potravin a dalších klíčových komodit. Češi navíc přebírali štafetu od velice ambiciózních Francouzů, kteří jsou jako jedni ze zakladatelů EU v evropské agendě tradičně zdatnější.

Průšvih se ale nekonal. Dnešní Česko naopak ukázalo svým mezinárodním partnerům, že mu pozice „čestného makléře“ a vyjednavače evropských kompromisů svědčí. Důkazem je dlouhý seznam různých směrnic a nařízení, které se podařilo během českého předsednictví úspěšně dokončit a schválit.

Česko na základě

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

patak1@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

České předsednictví v EU

Evropská unie

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější