Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Prali jsme se jako lvi, ale víc udělat nešlo.“ Nová směrnice podle kritiků dvojí kvalitu potravin spíš legalizuje

Ilustrační foto: Fotolia
Ilustrační foto: Fotolia

Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu dnes schválil návrh, který by měl zamezit dvojí kvalitě potravin vyráběných ve stejném balení, ale prodávaných v různých zemích s jiným složením. Podle některých členů výboru je směrnice tak širokým kompromisem, že situaci příliš nezmění.

Podle zatím nezveřejněného finálního návrhu zákona je produktem dvojí kvality takový výrobek, který má „podstatně odlišné složení nebo znaky“ než identicky balený výrobek (prodávaný jako totožný) v jiné zemi EU. To je podle nové legislativy „klamavou obchodní taktikou“. V případě, že výrobce takový produkt na trh přesto uvede, mu hrozí pokuta ve výši minimálně 4 % z ročního obratu. Pokutu by mu přitom měly uložit úřady postižené země.

Těsně před dnešním hlasováním ale polská europoslankyně Roza Thunová, která se přitom na jednáních o návrhu podílela, výboru jasně doporučila, aby pro změny nehlasoval: „Jednali jsme rychle a domnívám se, že tím velmi utrpěla kvalita. Nemáme zde pro spotřebitele dostatek záruk, že výrobek, který je stejně zabalený, bude totožný v jednotlivých zemích EU.“

Návrh směrnice je výsledkem jednání Evropské komise, Evropského parlamentu a ministrů obchodu a průmyslu členských zemí sdružených v Radě EU. Ti se ale podle řady diplomatických zdrojů nemohli dlouho dohodnout a návrh stále měnili.

Kritici proto nyní mimo jiné zdůrazňují, že navrhovaná legislativa umožňuje různé výjimky, a to především tehdy, když výrobci

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější