Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Elektronická cigareta pomáhá zbavit se kouření, IQOS rozhodně ne, upozorňuje specialistka

„Jen si to představte, máme tu asi jeden a půl milionu Čechů, kteří si jdou denně koupit něco, co nechtějí,“ upozorňuje Eva Králíková. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
„Jen si to představte, máme tu asi jeden a půl milionu Čechů, kteří si jdou denně koupit něco, co nechtějí,“ upozorňuje Eva Králíková. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zbavit se závislosti na tabáku může být stejně těžké jako přestat dýchat, nejde jen o vůli jednotlivce. Přední česká odbornice Eva Králíková v rozhovoru pro Deník N radí, aby si závislí udělali plán alternativních situací a skoncovali s kouřením ze dne na den. V případě neúspěchu může pomoci elektronická cigareta.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč může být odvykání kouření stejně těžké jako přestat dýchat.
  • Jaký vliv má cigaretový kouř na domácí mazlíčky.
  • Jak správně žvýkat nikotinové žvýkačky.
  • Proč je kouření pro mnoho lékařů marginální téma, i když v Česku stojí za každou šestou smrtí.
  • Kde je budoucnost léčby závislosti na tabáku.

Nový rok je časem předsevzetí a často snahou skoncovat s cigaretami. Jak se díváte na rozhodnutí skoncovat s kouřením ráz na ráz, například od 1. ledna?

Je to ideální rozhodnutí. Přestat naráz je totiž snazší než se trápit omezováním. Závislý kuřák potřebuje ze svých cigaret určitou dávku nikotinu. Když jejich počet sníží bez náhrady nikotinu léky, potřebuje menší počet cigaret dorovnat a často začne kouřit intenzivněji než předtím.

Když se ale nepovede přestat kouřit v rámci novoročního předsevzetí, je dobré skončit jakýkoliv jiný den. Člověk by si neměl říct, že když se mu to nepovedlo na Nový rok, bude kouřit i po zbytek roku. Každý den se k odložení cigaret hodí úplně stejně jako Nový rok.

Co se začne dít v těle průměrného kuřáka, který ze dne na den přestane kouřit?

Závislost na cigaretách je dvojí – fyzická a psychosociální. Závislý kuřák potřebuje určitou dávku nikotinu, která se dá nahradit léky. Tím se zmírňují abstinenční příznaky fyzické závislosti. Člověku nemusí být tak mizerně, nemusí být tak nervózní, smutný, nesoustředěný, může se vyspat, nepřibírá tolik na váze, nekašle… Pak už zůstává jen psychosociální závislost, nutnost zapálit si v určitých situacích a v určité společnosti.

Jak dlouho dopředu si mám začít hledat argumenty a posilovat svoje rozhodnutí přestat kouřit?

Určitě měsíc předem nebo i víc. Toto rozhodnutí je důležité si naplánovat a připravit se. Především doporučuji

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější