Deník N

Rektor Zima: Je masivní plagiátorství sto, padesát, nebo deset procent? Kovář měl lépe citovat, komise rozhodla rychle

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Rozhodování etických komisí o plagiátorství profesora Martina Kováře považuje rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima za „relativně rychlé“, ale verdikt respektuje. Bývalý prorektor Kovář měl podle něj lépe citovat. V rozhovoru pro Deník N Zima mluvil i o své případné prezidentské kandidatuře.

Nechal jste před časem na Univerzitě Karlově ustavit komisi pro plagiátorství. Je těžké poznat plagiát?

Poznat plagiát je samozřejmě těžké. Záleží, s jakými zdroji pracujete. V dnešním světě lidé cestují, můžete získat knihu ve španělštině z malého nakladatelství, o které nikdo neví. A pak ji zneužijete pro opsání. Otevřenost světa tomu může nahrávat. Pokud jde o jednoduchý plagiát „copy‑paste“, to znamená vezmu a přenesu třicet, čtyřicet stran, to je jednodušší rozpoznat. Posuzovatel ale nikdy nezná všechny disertační práce v České republice za dvacet let, a proto existují pomůcky, a to jsou elektronické systémy.

Co se týká kvalifikačních prací, v Česku je zaběhlý systém Thesis. Už v roce 2017 jsme se rozhodli, že budeme používat mezinárodní systém Turnitin na odhalování plagiátorství. Nyní jednáme o modulu, který bude umět odhalovat psaní na zakázku. To je další věc, se kterou se setkáváme: někdo nabízí, že za někoho napíše práci.

A neřeší to, co je, nebo není plagiát, už nyní etické komise? Ať už ta velká univerzitní, či jednotlivé fakultní.

Etické komise řeší podněty. Vlastní komise, kterou jsem nechal ustavit a v níž jsou zástupci Akademického senátu, Rady pro vnitřní hodnocení, Vědecké rady, má spíše vytvořit metodiku a definovat, co je to plagiát. Na to je celá řada pohledů a pak jsou ještě oborová specifika. To má komise definovat na základě dobré praxe z ostatních univerzit. U kvalifikačních prací má také komise pomoci určit symptomy. Jak poznat, že s tou prací něco nemusí být v pořádku.

Profesor Kovář nyní učí na VŠE. Kdyby na přelomu roku z Univerzity Karlovy dobrovolně neodešel, co byste po rozhodnutí etických komisí udělal?

Profesor Kovář mě požádal o uvolnění z funkce, tomu jsem vyhověl, aby tady nebyly nějaké pochyby. Tu věc bych s ním řešil.

Jak?

Jak bych se s ním domluvil.

Ptám se i proto, kdyby se v budoucnu objevily podobné případy.

Pokud se objeví podobné případy, dotyčný většinou sám rezignuje.

 Tomáš Zima

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA je odborníkem na klinickou biochemii, vnitřní nemoci a nefrologii. V roce 1996 získal titul docenta, o pět let později profesora pro obor lékařská chemie a biochemie.

Působí například jako přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN. V letech 2005 až 2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty, od roku 2014 působí jako rektor Univerzity Karlovy.

A kdyby k tomu nedošlo, chtěl byste po panu Kovářovi, aby skončil?

Tak bych po něm chtěl, aby ve funkci prorektora skončil, ano.

A zcela odešel z univerzity?

Já bych po něm chtěl, aby v kompetencích, které jsou moje, skončil.

Univerzitní etická komise mluvila v souvislosti s panem Kovářem o plagiátorství „významného rozsahu“, ta fakultní zase o „masivním plagiátorství šokujícího rozsahu“. Komise současně zpochybnila i jeho tituly docenta a profesora. Budete v tom podnikat nějaké kroky?

Nebudu v tom podnikat žádné kroky, protože je to právně irelevantní.

Čili se s tím nedá nic dělat?

Nedá.

Byly tlaky, aby komise rozhodla rychle

A jak se tedy díváte na samotné sdělení komise, že tyto dva tituly získal neoprávněně?

I v minulosti jsem řekl, že názor etické komise respektuji. Když jsem se díval do zahraničí, jak se takové kauzy řeší, je to

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Podezření z plagiátu na UK

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější