Jak dopadlo české předsednictví: Vláda zvládla úkol v těžkých časech, doma to ale moc prodat neuměla

České předsednictví v Radě EU končí, ministři přestanou zvonit předsednickým zvonečkem a Česko předá řízení složitých vyjednávání Švédům. Vláda Petra Fialy na přípravu neměla moc času, několik měsíců před začátkem navíc Rusko zaútočilo na Ukrajinu, což vedlo k rozsáhlé energetické a ekonomické krizi. Přesto, nebo možná i proto, bylo předsednictví úspěšné. Reparát zkoušky z roku 2009 se nám vydařil.
Jen půl roku po svém nástupu musela vláda Petra Fialy (ODS) zvládnout klíčový úkol. Od 1. července do 31. prosince Česko po třinácti letech podruhé usedlo do předsednického křesla v Radě EU.
V mnoha věcech přitom přišla už k hotovému: předsednictví se připravuje vždy několik let dopředu, a to včetně rozpočtu. Ten připravila ještě Babišova vláda, která ovšem čelila kritice za to, že ho podcenila. Fialův kabinet proto rozpočet ještě o dvě stě milionů korun navýšil, předsednictví ale i tak muselo pracovat s omezenými prostředky především na lidské zdroje, proto se muselo hojně spolehnout na práci stážistů.
Vším nakonec zamíchala
Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace
patak1@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.
Můžete také .