Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (288. den): Zápisky německého generála z Bachmutu z roku 1941 osvětlují ukrajinskou taktiku v roce 2022

Ukrajinský minometčík poblíž Bachmutu. Foto: ČTK/AP
Ukrajinský minometčík poblíž Bachmutu. Foto: ČTK/AP
  • Bachmut – neuplyne ani pět vteřin, aby nevybuchl granát, ve vzduchu visí drony a na zemi se útočí jako na běžícím pásu.
  • Jak viděli válku v Bachmutu v roce 1941 Němci.
  • Proč Ukrajinci říkají Bachmutu Bachmut a proč je pro Rusy Artemovskem.
  • Po několika týdnech se Pisky objevily na čerstvých ruských záběrech z bojiště. Překvapivě se na nich proháněl ukrajinský tank.
  • Poznámka k výměně zločince za basketbalistku.
  • Tři týdny nebylo o íránských dronech slyšet, ale nyní jsou zpět. Rusové pravděpodobně dostali novou dodávku.
  • Mapa dne – Bachmut, Izjum, Kramatrosk, Luhansk, Debalcevo, Doněck a Makijivka v červenci 1943.
  • Videa dne – improvizované zbraně sestrojené na koleně v dílnách na frontě; útok ruského dronu Lancet při pohledu ze země; ukrajinská průzkumná hlídka narazí v lese na opevněnou ruskou pozici.

Přinášíme komentářové shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů ze čtvrtka 8. prosince. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Bachmut – ve vzduchu visí drony a na zemi se útočí jako na běžícím pásu. O Bachmut se stále vážně bojuje a i ukrajinské zdroje přiznávají, že situace obránců města se zhoršuje. Je to důsledek ruských úspěchů z minulého týdne, kdy útočníci obsadili vesnice jižně od města a postoupili mírně na západ.

Obě strany stáhly posily k Bachmutu. Novináři z Financial Times navštívili město a přinesli z něj reportáž, která dává tušit, jak vážná je situace. Autoři píšou, že v pondělí bylo vzácné, aby mezi výbuchy granátů uplynulo více než pět sekund. Ruské i ukrajinské dělostřelectvo střílí nonstop. Země se otřásala a nad hlavou bylo slyšet bzučení ruských dronů, které hledaly cíle.

Ostřelování je jen jednou z forem boje, která se střídá s útoky pěchoty. Jeden takový útok článek popisuje hned na začátku. Stal se v neděli:

Ruské minomety a raketomety nejprve ostřelovaly ukrajinské pozice, následovala pěchota, „která zaútočila ve stylu první světové války přes území nikoho plné zničených stromů a dělostřeleckých kráterů“.

Podle Financial Times padlo mnoho lidí. Později ale přišel nový útok, „tentokrát se však ruští vojáci museli orientovat podle těl svých kamarádů“.

Novináři hovořili s kulometčíkem, který útokům čelil. Jmenuje se Konstantin a ruskou taktiku přirovnal k běžícímu pásu. „Ale kvůli čemu? Kvůli zasranému metru naší země!“

Jak viděli válku v Bachmutu v roce 1941 Němci. Od listopadu 1941 do léta 1943 Bachmut okupovala německá armáda. I zde probíhala okupace podobně jako na mnoha jiných místech Sovětského svazu. Před válkou mělo město 50 tisíc obyvatel, po příchodu Němců jich zůstalo 30 tisíc. Velkou část rozdílu tvořili mobilizovaní muži.

Část obyvatelstva zpočátku považovala Němce za osvoboditele od Stalinovy krutovlády, ale jak se neustále opakuje, Hitler místo využití tohoto sentimentu rozpoutal teror a Stalinovi pomohl. Kromě pronásledování představitelů komunistického režimu docházelo v Bachmutu také k vyvražďování Židů. Tři tisíce jich popravili v solných dolech.

Více informací o vojenských operacích se lze dočíst ve vzpomínkách bývalého generála wehrmachtu Maximiliana Frettera-Pica. Jeho kariéra mimochodem skončila v zimě 1945 nedaleko slovenských hranic.

Fretter-Pico popisuje situaci v roce 1941 velmi podobně, jak ji můžeme vidět dnes. Sovětské jednotky bránící město kontrolovaly výšiny kolem něj stejným způsobem, jako se o to dnes snaží ukrajinská armáda, i když ona čelí útoku z opačné strany, tedy z východu.

Němcům se podařilo Bachmut obsadit překvapivým útokem 1. listopadu, tedy v den, kdy se k němu přiblížili. Z dnešního pohledu jsou nejdůležitější následující postřehy bývalého generála,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější