Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš se v politice i byznysu ukázal jako predátor. Čtvrtinu lidí ale přesvědčil, že za nic nemůže

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Čekají nás zásadní volby, které ovlivní podobu naší země nejméně na příštích pět let. Mezi trojici hlavních favoritů patří i zakladatel hnutí ANO Andrej Babiš. Muž symbolizující propojení politické, ekonomické i mediální moci jako nikdo v dějinách republiky, čerstvě posílený osvobozujícím rozsudkem. Přinášíme jeho profil.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byla by to ironie. Odsouzení za podvod a věty „slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony“ letos mohly mít společného hlavního protagonistu.

Konkrétně Andreje Babiše, pokud by býval byl v pondělí odsouzen a 8. března skládal prezidentský slib. To první se nestalo, to druhé se stát může. Ale ani odsouzení by zákonnou překážkou ke zvolení prezidentem nebylo.

Znamená dosud nepravomocné rozhodnutí soudu to, že je Babiš nyní „čistý“?

Osmašedesátiletý bratislavský rodák je unikátním úkazem české politiky. Danuše Nerudová i Petr Pavel mají v principu každý jednu aféru, která je ohrozila. Babiš má léta problémů desítky, ale jeho podpora drží.

Babiš tak je bývalý člen KSČ („nebyl jsem komunista, byl jsem řadový člen strany”), podle archivních materiálů agent Státní bezpečnosti („to nebyla ta hnusná StB, to byla normální StB“), který své podnikatelské impérium vybudoval za okolností, jež mají k férovým značně daleko. Muž, který koupil jedno z nejvlivnějších médií v Česku a faktickým umlčením MF Dnes si otevřel cestu k získání politické moci.

V trestní rovině mu nedokázali nic. Ta etická ale funguje jinak. Soud nesoud, Babiš dál je otec podezíraný z únosu syna, politik s přiznaným střetem zájmů, jehož napravením EU podmínila vyplacení 180 miliard Česku z fondu obnovy, expremiér, za jehož chaotickou vládou zůstaly desítky tisíc mrtvých, i šéf hnutí, který neunesl porážku a lživě označil sněmovní volby za podvod.

Přesto dokázal přesvědčit čtvrtinu voličstva, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější