Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Macron není ruským „trojským koněm“. Na francouzské politické scéně Ukrajina nemá lepšího spojence

Macron a Putin ve Versailles 29. května 2017. Jen patnáct dní po nástupu Macrona do funkce a tři roky po ruské anexi Krymu a začátku války v Donbasu. Foto: Kreml, kremlin.ru
Macron a Putin ve Versailles 29. května 2017. Jen patnáct dní po nástupu Macrona do funkce a tři roky po ruské anexi Krymu a začátku války v Donbasu. Foto: Kreml, kremlin.ru

Analýza: Jen málo západoevropských politiků budí v souvislosti s postojem k Ukrajině ve střední a východní Evropě takové opovržení jako Emmanuel Macron. Francouzský prezident, který opakovaně tráví hodiny telefonickými rozhovory s Vladimirem Putinem, se stal pro mnohé zosobněním nebezpečného appeasementu západních zemí vůči Kremlu. V posledních dnech Macron tento pohled na svou osobu ještě posílil, když se nechal slyšet, že Západ bude muset po skončení války na Ukrajině nabídnout Rusku „záruky“.

„Jedním ze zásadních bodů, které musíme řešit, je ruská obava, že se NATO rozšíří až do jeho bezprostřední blízkosti a rozmístí zbraně, které by mohly Rusko ohrozit,“ prohlásil francouzský prezident v rozhovoru ve francouzské televizi TF1. „Bude to bezpochyby tématem mírových rozhovorů, takže se musíme dohodnout, co jsme připraveni udělat, jak dokážeme ochránit naše spojence a členské státy a také jak dát Rusku záruky ve chvíli, kdy se vrátí k jednacímu stolu.“

Macronovo prohlášení vyvolalo zvláště ve střední a východní Evropě odsudky a pobouření. V Česku se proti němu vymezili například bývalý předseda vlády Mirek Topolánek a europoslanec Tomáš Zdechovský, ozvali se rovněž představitelé Finska, pobaltských států, Polska a samotné napadené Ukrajiny.

„Představa, že ruská invaze na Ukrajinu může být ukončena poskytnutím bezpečnostních záruk Rusku, ve skutečnosti pomáhá upevnit Putinovo tvrzení o tom, že jsou za tuto válku odpovědní Západ a Ukrajina, zatímco Rusko je pouze nevinnou obětí,“ prohlásil kupříkladu lotyšský vicepremiér Artis Pabriks. Naopak z Ruska zněly pochvalné hlasy a náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov ocenil Macronovu „příčetnost“.

Je tedy Macronovy výroky možné vnímat prizmatem nenapravitelné slabosti pro Rusko? Nebo je současný francouzský prezident dokonce Putinovým „trojským koněm“, jak to ve svém komentáři napsal šéfredaktor českého Security magazínu?

Emmanuel Macron a Vladimir Putin během setkání ve Fort Breganconu v srpnu 2019. Foto: Alexej Družinin, Reuters

Podpora Ukrajiny

Pro alespoň částečné narušení převládajícího narativu o Macronově vztahu k Rusku stojí za to připomenout některé praktické kroky, které francouzský prezident od invaze na Ukrajinu provedl, a také jeho další, v našich končinách méně medializované výroky. Francie

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Francie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější