Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Klíčová zkouška českého předsednictví Rady EU: Pohnout maďarským balvanem

Finanční pomoc Ukrajině se stala „rukojmím“ v rukou maďarského premiéra Viktora Orbána. Ilustrační foto: ČTK
Finanční pomoc Ukrajině se stala „rukojmím“ v rukou maďarského premiéra Viktora Orbána. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Anety Zachové: Ukrajina měla od začátku roku 2023 začít dostávat od Evropské unie pravidelné měsíční půjčky, které by jí pomohly navzdory válce zajistit základní chod státu. Unie měla v plánu si peníze pro Ukrajinu půjčit na finančních trzích a za výhodných podmínek je pak svému východnímu partnerovi nabídnout. Návrh z pera Evropské komise za krátkou dobu získal podporu 26 členských států, což je sice úspěch, ale na schválení to nestačí. Příslovečné vidle do tohoto plánu hodil maďarský premiér Viktor Orbán.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Půjčku bojkotuje Maďarsko – země, jejíž vlastní ekonomika upadá, neboť se stává obětí populistických rozhodnutí vlády Viktora Orbána. Země, která se od svých evropských partnerů čím dál více izoluje. Země, která teď potrápí dosud úspěšné české předsednictví v Radě EU. Země, která byla donedávna jedním z nejbližších partnerů České republiky.

Budapešť přitom Kyjev oficiálně podporuje, a to i finančně, žádnou pomoc dosud nevetovala. Co se tedy podle maďarských diplomatů stalo na úterním jednání Rady EU, kdy zástupce Maďarska vyjádřil nesouhlas s návrhem Evropské komise, protože je to prý v rozporu s maďarskými národními zájmy?

Jak už to v evropské politice bývá, finanční pomoc Ukrajině se stala „rukojmím“ jednoho z členských států. Maďarsko se svým vetem snaží

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Názor

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější