Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů: Rusy možná překvapil starý sovětský dron a prozradil, že ani Moskva není v bezpečí

Ilustrační foto: Kremlin.ru
Ilustrační foto: Kremlin.ru
  • Útoky ukrajinských dronů pokračují, zasáhly letiště v Kursku.
  • Jak se Ukrajincům podařilo zaútočit na důležitá letiště Engels a Ďagilevo?
  • Jaké jsou dosud známé škody?
  • Ukrajinci do amerických HIMARS rakety ATACMS nedají.
  • Foto dne: část zřejmě ukrajinské rakety dopadla na území Moldavska.
  • Video dne: Německý Gepard na Ukrajině a Putin na Krymském mostě.

Přinášíme komentářové shrnutí situace na ukrajinském bojišti sestavené z informací různých ministerstev obrany a nezávislých analytiků.

Informace v tomto textu jsou shrnutím výsledků bojů z pondělí 5. prosince. Aktuální stav na některých místech již může být jiný.

Přehled potvrzených ztrát je na konci článku.

Válka dronů se přesouvá i na ruské území: Dronů se už nemusí obávat jen obyvatelé ukrajinských měst, ale také ruská armáda na letištích či jiných vojenských objektech v Rusku, daleko od frontové linie. Rusové se stále vzpamatovávají z šoku, který jim způsobily pondělní exploze na dvou letištích asi 500 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Moskva je mimochodem k hranicím blíže.

Rusové hovoří o útoku starého sovětského dronu.

V úterý navíc došlo k nejméně dvěma podobným útokům dronů. Ruské místní úřady ohlásily zásah na letišti u města Kursk. Zasáhli tam cisternu s palivem, v oblasti byl vidět požár i mnoho hodin poté. Letiště je vzdáleno 100 kilometrů od hranic.

Toto letiště není tak důležité jako například základna Engels, na kterou Ukrajinci zaútočili v pondělí, ale ruské bojové letouny (včetně Su-30SM) létají na Ukrajinu i odtud.

Útok dronu byl hlášen také ve městě Briansk.

Čím Ukrajinci útočí: Ukrajinci již dříve ukázali, že dokážou nepřítele překvapit svou vynalézavostí a ne vždy k tomu potřebují mít moderní západní zbraně. Je možné, že se to stalo znovu.

Podle Rusů použili k útoku na ruská letiště Engels a Ďagilevo starý sovětský průzkumný dron Tu-141 Striž.

Jedná se o bezpilotní průzkumný letoun, který Sovětský svaz vyráběl v letech 1979–1989. Ačkoli se objevily spekulace, že ho ukrajinští diverzanti vypustili z ruského území, pravděpodobnější je, že letělo až z Ukrajiny. Podle zdrojů New York Times však mohly s identifikací cílů pomoci proukrajinské skupiny působící v Rusku.

Druhou možností, která je zmiňována, je nasazení nového ukrajinského bezpilotního dronu, který může mít dolet až tisíce kilometrů.

Zkusme se však blíže podívat na možnost, že Ukrajinci oprášili starší sovětský stroj.

Jak je možné, že si ho nevšimli? Dron Tu-141 má dolet tisíc kilometrů a jeho let nad ruským územím mohl trvat asi hodinu. Mnozí ruští vojenští blogeři

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější