Deník N

Notes: Napětí, drama, akce, zábava i dojetí v jednom

Koláž titulních stran Deníku N.
Koláž titulních stran Deníku N.

Tak copak dávají dnes večer v televizi? Měl bych chuť na něco napínavého, zábavného, na pokračování, akčního, historického, žertovného, detektivního a dojemného. Sejdeme se u stejně svítící obrazovky (displeje)? Zve vás a dnešní události Deníku N přefiltroval Jan Kudláček.

Ti hledající to napínavé mají v tu dobu Sběratele kostí. Zábavná i na pokračování je Zkáza dejvického divadla. Akční bude fotbal na Seznamu a ČT sport, historický bude dokument o strojích na ČT2, žertovný pak Žert hned potom (o Kunderovi víc za chvíli), detektivní Specialisté a k dojetí i pláči Rosamunde Pilcher. Jenže já budu mít to všechno v jednom na parliamentlive.tv!

Všenabízející Eintopf

V přímém přenosu z Dolní sněmovny britského parlamentu bude zuřit další série hlasování k brexitu a životu po něm. A vy se se mnou můžete sejít v Minutě po minutě, kam o tom budu reportovat. O co v hlasování půjde, si zatím můžete přečíst v článku Brexit po brexitu. Už mělo být po všem, nekonečný seriál hlasování ale pokračuje. O čem bude dnešní díl?

Víte, kdo má dneska narozeniny? A není to apríl. Čechům připadá příliš vzdálený, Britům a Američanům příliš zaměřený na mužský svět, komunistům připadal příliš nebezpečný… Ale nad těmi všemi příliš se tyčí dokonalé konstrukce jeho textů, které nejsou nikdy příliš, jsou naprosto přesné – píše Petr Fischer v článku k devadesátinám českého velikána Milana Kundery Zachránce románu!

Milan Kundera. Foto: Gallimard, ČTK

Některé věci jsou jinak, než jak se na první pohled zdá. A proto jsou tu mimo jiné novináři a jejich média, aby upozorňovala na rozpor s realitou. Když se třeba někdo začne chlubit, „zrušili jsme dvě stě tisíc exekucí“, jako premiér Babiš (nebo jeho tým) na Facebooku, může se stát, že si někdo všimne, že to není pravda. Takových lidí bylo víc, například právník Němec, který se exekucemi zabývá, a také naše kolegyně Adéla Skoupá, která o tom napsala článek.

Ale s nepravdami nebojují jen novináři. Jak popisuje Jan Tvrdoň v článku Fakty a lidskostí proti nenávisti, skupina Slováků bojuje ve facebookových diskusích unesených trolly.

Volby, kam se podíváš

Víkend byl velmi důležitý pro miliony lidí východně od nás, kteří se chtěli podílet na formování své budoucnosti. Hlasovat mohli o budoucím prezidentovi (na Slovensku a Ukrajině) a o starostech a radních (v Turecku). Všem třem volbám jsme se věnovali a všechny články, které jsme k nim o víkendu, ale i před ním vydali, najdete tady:

Slovenské prezidentské volby

Ukrajinské prezidentské volby

… a tady je rozhovor s expertkou na Turecko, ve kterém vysvětlujeme, o co šlo u uren Turkům a Erdoganovi (který ztratil Ankaru i Istanbul) a proč.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější