Rusko potřebuje revoluci, jinak se opovržení nezbaví, říká spisovatel Akunin

Boris Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, je známý ruský spisovatel. Některé z jeho knih byly zfilmovány a hojně překládány – Azazel, Turecký gambit, Státní rada. V roce 2021 byl podle služby Storytel nejpopulárnějším ruským autorem. Akunin je hlasitým kritikem ruského režimu, už v roce 2014 veřejně kritizoval anexi Krymu. V témže roce emigroval do Velké Británie, odkud nyní vystupuje i proti ruské válce na Ukrajině.
Už v roce 2006 Akunin v rozhovoru pro francouzský deník Libération srovnal Vladimira Putina s císařem Caligulou, který „je radši obávaný než milovaný“. Exkluzivně pro Deník N Akunin vysvětluje, jaký vliv má současná ruská politika na kulturu, může-li se ruská společnost zbavit imperiálního myšlení a co by se muselo stát, aby se do Ruska vrátil.
Na co se v rozhovoru také ptáme:
- Může kultura vyhrát nad politikou?
- Potřebují Rusové demokracii, když jich tolik podporuje Putina?
- Čeká Rusko nevyhnutelně revoluce?
- Co by se muselo stát, aby se Boris Akunin vrátil do Ruska?
Projekt Opravdové Rusko uskutečnil na sociálních sítích průzkum, aby zjistil, zda dnes v očích lidí zosobňuje Rusko spíše Puškin, nebo Putin. Jak byste na tuto otázku odpověděl vy?
Stejně jako většina, bohužel. První asociací na slovo Rusko je Putin, a to i u lidí z kulturní oblasti, jako jsem já. Tento mrak zaclonil celé nebe nad Ruskem.
Podle předběžných výsledků se ukázalo, že vede Putin, který dostal 57 procent. O čem to svědčí?
Kdyby se za druhé světové války lidí zeptali, zda si spojují Německo s Hitlerem, nebo s Heinem, odpověď by byla zřejmá.
Jakým způsobem se nyní oficiální politika odráží ve vnímání ruské kultury?
V samotném Rusku