Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Kéž jste se svými blízkými!“ přeje autorka ukrajinské vánoční známky čtenářkám a čtenářům Deníku N

Vizuál letošní oficiální ukrajinské poštovní známky. Foto: Valeria Mychajlova a Ukrajinská pošta
Vizuál letošní oficiální ukrajinské poštovní známky. Foto: Valeria Mychajlova a Ukrajinská pošta

Sedmnáctiletá ukrajinská studentka Valeria Mychajlova uprchla z ostřelovaného Mykolajivu do polských Katovic. Před několika týdny její kresba zvítězila v soutěži o námět na oficiální vánoční poštovní známku Ukrajiny. „Zobrazuje, jak jsou si blízcí a milovaní teď vzdálení,“ říká o známce, na níž se prolínají dvě reality – samota u vánočního stromu a odloučení na frontě.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dívka ve žlutých šatech, která může být Valerií, ale také nemusí, se v jedenáct hodin večer pod vánočním stromkem dívá na krabici od rozbaleného dárku. Její otec, bratr či milý na druhé půlce známky za rohem domu, který mu poskytuje krytí, sleduje pro Ukrajinu v posledním roce typický „ohňostroj“ – hořící trosky zničeného mostu.

Dívčiny šaty přesahují do jeho poloviny obrázku. A drží se za ruku. Pokud jste na sítích v uplynulých týdnech viděli obrázek, na kterém některé detaily byly jinak, je to v pořádku, finální verzi Ukrajinská pošta s kreslířkou ještě upravovaly na základě připomínek.

„Zobrazuje, jak jsou si blízcí a milovaní teď vzdálení. Každý si v tom najde svou vlastní situaci,“ odpovídá Valeria Mychajlova na dotaz Deníku N, jestli měla na mysli konkrétní lidi, když kresbu tvořila. Nakonec zvítězila v online hlasování díky více než 15 tisícům hlasů.

Valeria Mychajlova, studentka z Mykolajivu a autorka oficiální ukrajinské vánoční poštovní známky: Foto: Archiv Valerie Mychajlové

O poštovní známky se sedmnáctiletá studentka začala podle svých slov zajímat s tou první, která za války získala mezinárodní ohlas – známkou, na níž ukrajinský

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější