Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Většina Rusů Putina stále podporuje, ultranacionalisté s ním ale už ztrácejí trpělivost. Čeká ho osud cara dešťů?

Portrét Vladimira Putina zachytil objektiv fotoaparátu v Chersonu krátce poté, co odtamtud ukrajinská armáda vytlačila ruské okupanty. Foto: ČTK/AP
Portrét Vladimira Putina zachytil objektiv fotoaparátu v Chersonu krátce poté, co odtamtud ukrajinská armáda vytlačila ruské okupanty. Foto: ČTK/AP

Komentář Ivana Mikloše: Rusko odjakživa fascinovalo západní intelektuály a sociální badatele svou jinakostí a iracionalitou. Rozumem Rusko nepochopíš je nejen název básně ruského básníka, diplomata a publicisty 19. století Fjodora Ivanoviče Ťutčeva, ale i podtitulem cestopisu Borise Filana Vodka, duše, kaviár. Rusko rozumem nepochopíš.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pro válku Ruska proti Ukrajině, která má přímé i nepřímé negativní důsledky pro celý svět, je otázka pochopení toho, co se vlastně děje a může dít v Rusku, ještě naléhavější než kdykoli v minulosti.

Jak píše Steven Pinker ve své knize Racionalita – co to je, kam se poděla a k čemu nám je, lidstvo dnes disponuje přímo nevídanými vědomostmi a znalostmi, ale zároveň paradoxně jako by přicházelo o zdravý rozum. Nikdo tuto tezi nereprezentuje lépe než dnešní putinovské Rusko a jeho válka proti Ukrajině.

Zkusme se tedy na to, co se opravdu děje v Rusku, podívat racionálně, tedy na základě dat. První otázka je, zda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Rusko

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější