Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co dělá s mozkem rodičovství?

Dítě představuje pro mozek velmi silný stimul, říká Conaboyová. Foto: Bethany Beck, Unsplash
Dítě představuje pro mozek velmi silný stimul, říká Conaboyová. Foto: Bethany Beck, Unsplash

„Rodičovství je dovednost, která vyžaduje čas. Nejsme na něj automaticky vybaveni, neurobiologická způsobilost pro rodičovství musí v každém z nás vyrůst. Představa o mateřském instinktu je rigidní myšlenka, která nám nabízí jen jeden příběh o tom, jak mateřství začíná. Věda ale ukazuje, že existuje větší a širší spektrum toho, jak může probíhat,“ říká Chelsea Conaboyová, autorka knihy o tom, jak se při péči o dítě mění mozek.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč ke strukturálním a funkčním změnám v mozku při rodičovství dochází?
  • Co přesně se s mozkem děje těsně po porodu?
  • Kdy vzniká „rodičovská intuice“?
  • Co z toho, co o mozkových změnách víme, je věda, a co je zatím jen spekulace?
  • A co mohou nové poznatky o rodičovském mozku znamenat pro společnost?

Váš první syn se narodil před sedmi lety. Pamatujete si ještě, jaké jste měla před jeho narozením představy o tom, jak vypadá mateřství?

Když se blížilo jeho narození, byla jsem plná entuziasmu. Bylo to v době, kdy jsem měla skvělou práci a v tom, co dělám, jsem se cítila dobře – pracovala jsem jako editorka, řídila jsem další lidi, byla jsem finančně zabezpečená, měla jsem skvělého partnera. O mateřství, porodu a těhotenství jsem četla všechno, co se dalo, a v mnoha ohledech jsem se na tuto etapu cítila připravená.

Jistě jsem byla také trochu nervózní z toho, jak se změní můj životní a spánkový rytmus, zda si udržím rovnováhu mezi prací a péčí o dítě. Ale rozhodně jsem nebyla připravena na změnu ve mně samotné, kterou jsem pocítila, když se syn narodil – stejně jako na to, co s sebou tato změna přinese.

Rychle poté, co jste dorazila domů z porodnice, jste si uvědomila, že se u vás neaktivovala žádná „mateřská magie“, díky které byste rovnou věděla, jak se o dítě postarat. Jaké pocity jste tehdy z mateřství měla?

Můj syn se narodil poměrně malý, vážil ani ne 2800 gramů. Bála jsem se o něj a právě to se stalo dominantní částí mého prožívání. Vlastně jsem měla pocit, že tento strach – a později dokonce i strach z toho, že mám strach – vytlačuje jiné pocity, které bych „měla cítit“: jakési všeobjímající teplo, jistotu v tom, co jako matka dělám.

Nabyla jsem tak pocitu, že ve mně musí být něco poškozeno, že je se mnou něco v nepořádku. Že mi chybí instinkt, který jsem možná podvědomě očekávala a na který jsem spoléhala, že mě přenese přes první náročné týdny. A to bylo opravdu strašidelné. V nejhorších momentech jsem dokonce cítila, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Rodina a vztahy

Rozhovory

Kontext N, Rodina a vztahy

V tomto okamžiku nejčtenější