Deník N

Jazz, we can. Přišlo jaro a mladí ladí jazz – festival začíná dnes

Klára Vytisková umí i jazz. Foto: Ivy E. Morwen
Klára Vytisková umí i jazz. Foto: Ivy E. Morwen

Na desátém ročníku festivalu vystoupí Andreya Triana, Alfa Mist, Yarah Bravo či slavní Jaga Jazzist.

Že mladí ladí jazz, je známo, jazz už není strašákem pro svou „nesrozumitelnost“, naopak odpovídá volání dnešní doby po mnohavrstevnatém zážitku, který není předvídatelný.

Jazz navíc dobře fúzuje s dalšími hudebními styly, což dává vzniknout nečekaným kombinacím. Přesvědčit se můžeme již od této soboty.

Festival má na naší i evropské hudební scéně mimořádné postavení. Jeho dramaturgie cílí zejména na mladé posluchače, tvůrce a interprety. Zaměřuje se na ta nejzajímavější nová jména a rozšiřuje posluchačům hudební obzory. Láká především mladé publikum, takže ani ceny vstupenek rozpočet nezruinují, a také zahrnuje mezinárodní soutěž pro mladé jazzové hudebníky Jazzfruit, která je od počátku součástí festivalu.

Zahájení festivalu letos patří londýnské zpěvačce Andreye Trianě. Velmi záhy ji objevili a ke spolupráci vyzvali producenti jako Bonobo (producent její první desky u Ninja Tune) nebo Flying Lotus. Do pražské Archy přiveze 30. března také svoje třetí album Life In Colour. Následující dva koncerty se odehrají na kmenové scéně festivalu v Jazz Docku. 6. dubna zde Edi Nulz namixují punk i jazz v zábavné směsi hudební anarchie, kde je všechno jinak, než očekáváte. Dada, dekadence, humor.

Andreya Triana. Foto: Ellius Grace

O dva dny později, 8. dubna, se sem vrací jako na místo činu newyorský věrozvěst fúzí jazzu s hudbami nejrůznějších kultur, vynikající klarinetista a držitel Grammy Oran Etkin, aby vystoupil s improvizovaným tělesem složeným z několika významných českých hudebníků.

Hladina Alfa

16. dubna se festival přehoupne do druhé poloviny a přivítá v Paláci Akropolis londýnského hudebníka Alfa Mist. Ten se původně profiloval jako producent v oblasti hip hopu a grimeu. Začal se učit na

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější