Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Televarieté 2022: Zatraceně český slavík

Už po šedesáté... Foto: TV Nova
Už po šedesáté… Foto: TV Nova

Glosa Ireny Hejdové: Hlas lidu opět promluvil a zvolil si své nejpopulárnější interprety. Anketa Český slavík je už šedesát let zrcadlem vkusu českého národa. A ten z toho touto optikou nevychází zrovna nejlépe.

Absolutní vítězkou i zpěvačkou roku je Lucie Bílá, nejlepším zpěvákem Marek Ztracený, nejlepší skupinou Kabát. Na dalších místech mimo jiné Mirai a Kryštof, zpěváci Vojtěch Dyk a Richard Krajčo, zpěvačky Ewa Farna a Eva Burešová. Zív.

Překvapením by bylo spíš to, kdyby mezi vítěze pronikla nějaká nová jména, jenže to se ani letos nestalo. Úlitbou jakémusi pokusu držet se ducha doby je zavedení kategorie hiphop a rap, o jejímž vnímání interprety vypovídá i to, že vítězové ani nedorazili převzít svou cenu.

Paralelní vesmír

Loni slavíky ovládl Karel Janeček se zahájením své předvolební prezidentské kampaně, takže se tam alespoň něco dělo. Jinak se ale Český slavík už řadu let odehrává v jakémsi paralelním vesmíru, kde je nejpopulárnější zpěvačkou žena, která už je dvacet (nebo třicet?) let hudebně za zenitem, nejpopulárnějším zpěvákem kýčař, jehož

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hudba

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější