Deník N

Notes: Výborný předseda, Kellnerův rukojmí, teroristův sponzorský dar a sobotní noc bude krátká

Poslední březnový pátek přetékal událostmi... Ilustrační foto: Deník N
Poslední březnový pátek přetékal událostmi… Ilustrační foto: Deník N

Pátek je malá sobota. Lidé se rozjíždějí na víkendy na chalupy, ladí formu na mejdany, po pátečním obědě se už na většinu úřadů ani nedovoláte a nic zásadního se neděje, maximálně tak zácpa na D1… Opravdu? Tak to jste asi dneska nečetli Deník N. Poslední březnový pátek byl nadupaný událostmi tak jako stránky našich novin výbornými texty. Ale nezoufejte, můžete to snadno dohnat, dělala jsem si totiž pečlivě poznámky do Notesu. Pojďme na to…

U souhrnu událostí, jak je zpracoval Deník N, vás vítá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Brexit nebere konce… Malou sobotou bývá pátek i v britském parlamentu. Ne však tentokrát. „Poslanci udělali to, co nedělají. Sešli se v pátek k debatě a hlasování,“ píše zahraniční vedoucí Deníku N Jan Kudláček. A proč? Pro nic menšího, než „aby napotřetí zamítli dohodu s ostatními státy EU o tom, co bude následovat po brexitu“. Poměrem hlasů 344 : 286 tak míří Británie dál k „tvrdému“ odchodu z Unie. Datum je posunuto na 12. duben. Ale kdo ví…

Výborná volba. Jedno odcházení je ústředním tématem také v Brně. Tamní výstaviště je plné bratrů a sester (při letmém pohledu do sálu: hlavně bratrů) z KDU-ČSL. Na sjezd přijeli především zvolit nového bratra předsedu (žádná sestra mezi kandidáty není), který nahradí odcházejícího Pavla Bělobrádka. „Veterináře, řezníka a lidoveckého spasitele“, jak ho v detailním a zručně malovaném portrétu vylíčila spolupracovnice Deníku N Marie Bastlová.

Ještě na začátku sjezdu byli uchazeči o post předsedy strany tři, pak byl ke kandidatuře vyzván ještě Jaroslav Vlach. Projev si psal narychlo na koleně, a začínal tak hezky, dvěma slovy… „Neznáte mě… a já neznám vás.“ Skončil, stejně jako Jan Bartošek, nezvolen. Do druhého kola postoupili Marian Jurečka a Marek Výborný. Ve tři čvrtě na pět bylo jasno. Předseda KDU-ČSL je Výborný.

Na reportérském stanovišti ale nadále zůstává pražsko-brněnská politická úderka Jana Ustohalová a Bára Janáková. Dění na sjezdu pro vás sledují Minutu po minutě.

 

Sjezdové zátiší. Papírové kapesníčky jsou připraveny pro případ vysoce emotivních projevů řečníků, obsah modré krabičky zůstal až do uzávěrky pro autorku Notesu tajemstvím. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Komerční sdělení

Do Česka míří aplikace Bright Sky na pomoc obětem domácího násilí. Během svého ročního fungování ve Velké Británii byla použita přes 40 000krát. Mobilního pomocníka adaptuje do českého kontextu Nadace Vodafone se specializovanou neziskovou organizací ROSA.

Jsme Kellnerovým rukojmím? Neuvěřitelnou mravenčí práci si dala kolegyně Eliška Hradilková. Že umí kreslit pavučiny byznysu a že se v nich jako superhrdinka Spider-Woman s přehledem orientuje, víme už dávno, ale takhle podrobně zmapovat vzájemnou provázanost 373 firem ve 32 zemích, které vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner a srozumitelně popsat, jak prorůstá tento obrovský byznys do politických zájmů České republiky, to je monstrózní majstrštyk. „Česko je rukojmím Kellnerova byznysu,“ píše natvrdo naše investigativní reportérka a své tvrzení dokládá.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější