Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Dvě absurdní scénky z českého politického života –⁠ jedna z Lán, druhá ze Senátu

„Jiří, koho z vlády bychom dnes vytrollili, co myslíš?“ ptá se prezident v imaginární scénce Ovčáčka. Ilustrační foto: Vít Šimánek, ČTK
„Jiří, koho z vlády bychom dnes vytrollili, co myslíš?“ ptá se prezident v imaginární scénce Ovčáčka. Ilustrační foto: Vít Šimánek, ČTK

Prezident Miloš Zeman apeloval na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby zrušil či zmírnil bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Do svého dopisu ale zapomněl napsat, že Hrad si tyto kontroly v roce 2015 sám vyžádal. A nový podvýbor horní komory pro rodinu bude na svém prvním jednání řešit Cenu Senátu za věrnost pro manželské páry. Zatím ale není jasné, jak se bude věrnost dokazovat. Dnešní Pointa N přináší obě události v podobě dvou krátkých divadelních jednoaktovek.

Hlavní události dne vybrala a okomentovala Markéta Boubínová.

Jednání první, Senát, Valdštejnská zahrada

V Rytířské síni Senátu pod jezdeckou podobiznou Albrechta z Valdštejna stojí čtrnáct manželských párů, vesměs postarších lidí. Tlumeně se mezi sebou baví.

„Jak jste to dokazovali?“ ptá se jedna z žen vedle stojícího páru.
„Přivedli jsme jako svědky děti a pana faráře. Komise se ale moc nevyptávala,“ odpovídá za oba muž. Jeho manželka tiše přitakává.
„Nám stačila jen rodinná alba a oddací list,“ přidává se další muž v řadě.
„To je ale nespravedlivost,“ vměšuje se rozhořčeně žena na kraji celé řady. „My jsme museli sehnat svědky, naše obec je v tom strašně přísná,“ stěžuje si.
„A jak jste je sháněli?“ vyptává se se zájmem první muž.
„Chtěli jsme původně svědky ze svatby, ale oba už jsou mrtví, tak jsme museli požádat sousedy,“ vysvětluje žena. „Naštěstí souhlasili s tím, že s námi před Komisi na úřad půjdou. Ona sousedka je už dlouho v důchodu, tak jim mohla podepsat dobrozdání, že jsme si já i Pepa byli vždycky věrní, že to viděla.“

V tom okamžiku vstupuje do místnosti delegace senátního podvýboru pro rodinu v čele se senátorkami Jitkou Chalánkovou a Danielou Kovářovou.

„Vítám vás na prvním ročníku udělení Ceny Senátu za věrnost pro manželské páry a zároveň vám chci představit našich dvacet osm finalistů z českých krajů,“ usmívá se Chalánková do televizních kamer na opačné straně místnosti. Vzápětí se obrací k manželským párům.

„Blahopřeji vám k vítězství ve vašem kraji. Dokázali jste, že vaše věrnost byla větší než věrnost ostatních přihlášených, a tímto vám uděluji právem zaslouženou cenu. Jste ukázkovými příklady manželských svazků a já věřím, že tato cena inspiruje i další páry, aby spolu strávily celý život tak, jak nám praví a velí tradice,“ říká senátorka, která před čtyřmi lety opustila tradiční stranu TOP 09, protože pro ni byla málo tradiční, a především od ní nedostala podporu do voleb.

Je samozřejmě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější